Dotace na tepelné čerpadlo za plynový kotel

0
Share

Přemýšlíte o výměně starého plynového, uhelného nebo olejového kotle za tepelné čerpadlo? Obliba tepelných čerpadel stále roste, zároveň je možné čerpat dotace na tepelné čerpadlo za plynový kotel.

Kdy má výměna tepelného čerpadla smysl?

Především poté co investujete do fotovoltaické instalace. Fotovoltaická instalace plus tepelné čerpadlo je hotovým receptem na velmi pohodlný a levný topný systém. Pokud investor nedávno investoval do fotovoltaiky, bude moudré začít využívat k vytápění domu elektřinu ze slunce, což bude samozřejmě tepelné čerpadlo. Získáte tak moderní, efektivní, levně použitelný a velmi bezpečný systém, který navíc nemá negativní dopad na přírodní prostředí.

Proč zvolit tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo se řadí mezi velmi oblíbené zdroje vytápění, jejichž popularita stále roste. U tepelných čerpadel najdete celou řadu výhod:

  • bezúdržbový a čistý provoz
  • vzdálená správa a možnost přesného naprogramování
  • velmi vysoká účinnost – poměr spotřebované energie k energii dodané dokonce 1:6
  • instalace nevyžaduje samostatnou kotelnu
  • perfektní spolupráce s fotovoltaikou
  • nulové emise
  • tichý provoz
  • konstrukce zařízení na bázi ekologicky šetrných látek
  • snadná instalace

Jaké jsou náklady i úspora tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo si vyžaduje vyšší náklady na instalaci, přesto se tento krok vyplatí. V úvahu je potřeba brát nejen samostatnou cenu daného zařízení, ale také náklady na provoz. Ty jsou velmi nízké a rovněž není náročné na údržbu. Při přechodu z plynu na tepelné čerpadlo ušetříte 50 % ročních nákladů. V případě vytápění elektřinou je to až 75 % ročních nákladů. V okamžiku, kdy nainstalujete tepelné čerpadlo, celý objekt získá elektrickou sazbu D57d, co znamená levnější elektřinu pro spotřebiče v domácnosti. Co se týče návratnosti investice, ta je u tepelného čerpadla obvykle 6-7 let. V případě, že využijete dotaci, tuto dobu výrazně zkrátíte.

Využijte státní dotace na tepelné čerpadlo

Jak jsme již zmínili, využitím státní dotace na tepelné čerpadlo zkrátíte návratnost investice. Využít můžete dotace Nová zelená úsporám, kotlíkové dotace. Díky programu Nová zelená úsporám pokryjete až 50 % pořizovacích nákladů a v případě Kotlíkových dotací, které jsou vhodné pro nízkopříjmové domácnosti, dokonce až 95 % nákladů na pořízení. Možnost čerpání dotace je však podmíněna tím, že nově pořízeným tepelným čerpadlem nahradíte neekologický zdroj vytápění jako je například kotel na tuhá paliva