Podmínky podpory v nezaměstnanosti se každým rokem trochu mění. Naštěstí většina toho zůstává při starém. Jaké jsou podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti, jakou částku očekávat a kdy vám může být odebrána?
Podmínky získání podpory v nezaměstnanosti
Když přijdete o práci, peníze navíc se hodí, dokud si neseženete nový stálý příjem. Podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti jsou jednoduché:
- musíte být evidováni na Úřadu práce
- musíte podat žádost o podporu v nezaměstnanosti (žádost najdete uvnitř žádosti o zprostředkování zaměstnání Úřadem práce)
- za poslední dva roky jste museli být alespoň plný jeden rok zaměstnaní a zaměstnavatel vám musel odvádět důchodové pojištění
- pokud jste pracovali na dohodu o provedení práce, museli jste vydělávat více než 10 000 korun měsíčně, aby vaše důchodové pojištění bylo odváděno
- musíte být občanem ČR a mít zde trvalé bydliště
- nesmíte pobírat starobní důchod
- nesmíte být ve výkonu trestu
Pokud máte záznam v rejstříku trestů, ale ve výkonu trestu nejste a zároveň splňujete i všechny ostatní výše zmíněné podmínky, máte na podporu nárok.
Kolik peněz můžete očekávat
Výše podpory se vypočítává z vašeho průměrného čistého výdělku. Rozhodující jsou přitom poslední tři měsíce, tedy jedno čtvrtletí. Kolik peněz tedy očekávat?
Zjistěte si, kolik činila vaše čistá výplata za poslední tři měsíce, a tato tři čísla sečtěte. Následně je vydělte třemi. Výsledek se rovná průměrnému čistému výdělku. Pokud jste dostávali finanční bonusy a další peněžní odměny za svou píli, tyto peníze odečítat nemusíte, Úřad Práce je započítává.
Tuto sumu ale nedostanete. První dva měsíce, které strávíte na podpoře, budete dostávat 65% z vašeho čistého výdělku, další dva měsíce pouze polovinu (50%) a zbytek doby vašeho nároku na podporu pouze 45%. Abyste zjistili, kolik to činí, stačí svůj průměrný čistý výdělek vydělit číslem 100 a následně vynásobit číslem 65, 50 nebo 45.
Výše uvedené ale platí pouze v případě, že jste k odchodu z práce měli závažný důvod. Pokud jste dali výpověď dohodou, aniž byste k tomu měli závážné důvody, po celou dobu podpory v nezaměstnanosti budete dostávat pouze 45% z vašeho průměrného čistého výdělku.
HRANICE: Pokud jste měli dobře placené zaměstnání, berte na vědomí, že výše zmíněné pro vás platit nemusí. Úřad práce je totiž ochoten vám během pobírání podpory vyplácet maximálně 22 798 Kč měsíčně. Pokud se přihlásíte na rekvalifikaci, Úřad práce vám je ochoten vyplatit maximálně 25 549 Kč měsíčně.
Od určitého věku se vám délka vyplácení podpory prodlouží
Do 50 let věku, kdy je relativně snadné si najít nové zaměstnání, máte právo na 5 měsíců pobírání podpory v nezaměstnanosti. Pokud je vám více, ale zároveň méně než 56 let, podporu můžete pobírat 8 měsíců. V případě, že vám je více než 55 let, podporu lze dostávat maximálně 11 měsíců.
DPP na ÚP není možná, ale v určitých případech můžete pracovat na DPČ
Pobírat podporu v nezaměstnanosti můžete, pokud jste registrovaní na Úřadu práce. Z toho vás mohou kdykoli vyhodit, pokud porušíte určitá pravidla. Hlavním důvodem nedobrovolného odchodu jsou většinou příjmy, které ze strachu o svou podporu nenahlásíte. Lze si tedy vydělávat, když jste na Úřadu práce? Odpověď není tak jednoduchá. Existují tato pravidla:
- nemůžete být hlášeni na ÚP, pokud pracujete na DPP
- nemůžete podnikat a současně být hlášeni na ÚP
- máte povinnost ohlásit jakýkoli přivýdělek
- pokud pracujete na DPČ, můžete si přivydělat maximálně 9 450 Kč, což je polovina minimální mzdy v roce 2024
- pokud si najdete práci na HPP, vaše podpora bude ukončena
Vyplacení složenkou je možné, ale budete požádáni o číslo bankovního účtu
Pobočky Úřadu práce upřednostňují vyplácení na váš bankovní účet, ale můžete také využít možnosti vyplacení poštovní poukázkou. Berte ale na vědomí, že pokud odmítnete poskytnout číslo bankovního účtu, váš zprostředkovatel podpory v nezaměstnanosti může nabýt dojmu, že skrýváte příjem, a Úřad práce se může nenápadně pídit po tom, zda někde pracujete.
Termín výplaty podpory není předem daný, záleží na konkrétní pobočce, jaký termín má nastavený. Pokud tedy váš známý pobírá podporu v nezaměstnanosti a je evidovaný na samé pobočce jako vy, je dost pravděpodobné, že budete brát podporu ve stejný den.
Nejnovější komentáře