Jak vyřídit dotace na váš kotel?

4
Share

Dotace budou občanům poskytovat kraje. Ty se musí do 30. září letošního roku přihlásit na SFŽP o prostředky z Operačního programu Životní prostředí. Kraje mají poměrně široké pole pro rozhodování, jak budou finální krajské dotace pro kotle pro veřejnost vypadat.

Základními a neměnnými podmínkami pro dotaci na váš kotel

… jsou např. výše dotace, povinné minimální parametry u dotovaných zdrojů tepla a povinná mikro-energetická opatření u domů s horšími energetickými vlastnostmi. Naopak např. to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů, zda bude dotace proplácet žadateli nebo přímo dodavateli nebo jestli doplatí zbývající část dotace, je na rozhodnutí krajů.

Jak vyplnit formulář se žádosti o dotaci?

Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle

(na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu a na tepelné čerpadlo je dotace nejvyšší) a podle umístění v rámci znečištěných oblastí (oblasti s překračovanými limity znečištění ovzduší mají 5% výhodu). Seznam těchto oblastí je ZDE. Veškeré kotle musí splňovat podmínky Směrnice o Ekodesignu, tedy laicky řečeno musí splňovat parametry min. 5. emisní třídy s několika dalšími zpřísněními.

Tepelné zdroje využívající obnovitelnou energie (kotle na biomasu, pelet, dřevo, solární systémy, tepelná čerpadla) mohou být instalovány pouze kvalifikovanými topenáři s platným osvědčením. V opačném případě dotace nebude uznána.

Kotle s ručním přikládáním

Tyto Kotle mohou být instalovány pouze se současným využitím akumulační nádrže o min. objemu 55 l / kW instalovaného výkonu kotle. Podporu je možno poskytnout i v případě, že je rodinný dům vytápěn dvěma zdroji, tj. kotlem na pevná paliva a dále např. kotlem na zemní plyn, elektrokotlem aj., z nichž jeden naplňuje podmínky přijatelnosti programu.

Program nepodporuje výměnu kotle spalujícího biomasu za kotel spalující uhlí, ani výměnu stávajícího kotle s automatickým přikládáním paliva.

Podporované tepelné zdroje budou uvedeny v závazném seznamu vedeném SFŽP. Od 20. 7. 2015 lze do závazného seznamu SFŽP zapisovat tepelná čerpadla a kondenzační plynové kotle na zemní plyn. Kotle na tuhá paliva bude možné na seznam zapisovat po oficiálním zveřejnění nařízení EK k Ekodesignu koncem července.

Jak správně vybrat kotel?

Kotlíková dotace 2020 – 2021

Na co dostanete dotaci

Tepelný zdroj včetně nákladů na jeho instalaci vč. souvisejících stavebních prací
nová otopná soustava vč. souvisejících stavebních prací rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest

Finančně méně náročná opatření na snížení energetické náročnosti budovy (max. 20 tis. Kč), služby energetického specialisty, pořízení PENB, projektová dokumentace.

Maximální náklady, ze kterých bude hrazena dotace: 150 tis. Kč (tj. maximální výše dotace 127,5 tis. Kč při max. procentu dotace 85 %). Podporovaná zařízení budou uvedena v závazném seznamu vedeném SFŽP.

Od 20. 7. 2015 lze do závazného seznamu SFŽP zapisovat tepelná čerpadla a kondenzační kotle na zemní plyn.

Kotle na pevná paliva bude možné na seznam zapisovat po oficiálním zveřejnění nařízení EK k Ekodesignu koncem července

Výše podpory kotlíkové dotace

  • Kotel výhradně na uhlí 70 %
  • Kombinovaný kotel (uhlí + biomasa), plynový kotel 75 %
  • Kotle výhradně na biomasu a tepelná čerpadla 80 %

+ dalších 5 % dotace je možno získat při výměně zdroje v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší (seznam měst a obcí se znečištěným ovzduším ZDE)
Solárně-termické soustavy nejsou podporovány samostatně, ale pouze v kombinaci s výměnou zdroje tepla pro vytápění (kotel na pevná paliva, tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel).

Pokud máte dům, který nesplňuje energetickou účinnost C, bude povinností realizovat zároveň jedno z následujících energetických opatření (nejvhodnější opatření vám doporučí energetický specialista):


Typy opatření pro zvýšení energetické účinnosti domu

1. Zateplení střechy nebo půdních prostor
2. Zateplení stropu sklepních prostor nebo podlahy
3. Dílčí zateplení dalších konstrukcí (např. severní fasáda apod.)
4. Oprava fasády, např. prasklin a dalších poruch fasády – eliminace tepelných mostů
5. Oddělení vytápěného prostoru rodinného domu od venkovního (např. zádveří)
6. Dílčí výměna oken
7. Výměna vstupních a balkonových dveří
8. Instalace těsnění oken a dveří, dodatečná montáž prahů vstupních dveří
9. Výměna zasklení starších oken za izolační dvojskla

Kde a kdy můžete žádat o dotaci o kotel

Na krajském úřadě poté, co váš kraj vyhlásí výzvy pro občany. Kraje mají možnost rozhodovat, jak budou finální krajské dotace pro občany vypadat.

Zdroj: http://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-tuhymi-palivy/12985-kotlikova-dotace-2015-podminky-a-podrobnosti