Nejlepší firmy na fotovoltaiku aneb na co si dát pozor

0
Share

Plánujete solární elektrárnu na střeše svého rodinného domu? Rádi byste ve své firmě používali energii ze slunce, která nebude promlouvat do výdajových položek v době, kdy je inflace doslova utržená ze řetězu? Samozřejmě, je to racionální řešení, na nějž můžete využít velmi zajímavé dotace. Je sice pravdou, že několik pobídkových programů pro firmy i domácnosti už skončilo, ale je jen otázkou času, než se rozběhnou další. Jde totiž o téma, které hýbe moderním světem. Vytápění, osvětlení, ale i provoz elektroniky nebo kuchyně jednoduše není zdarma. Nejlepší firmy na fotovoltaiku vám přímo doporučovat nebudeme, každý si musí udělat vlastní průzkum. Pojďme se však podívat na to, na co si dát při hledání vašeho dodavatele pozor. Pojďme na to.

Instalovat fotovoltaický systém může jen odborník

Profesní kvalifikace Elektromontér fotovoltaických systémů (26-014-H), to je jedna ze zásadních podmínek, které byste neměli opomenout. Pro dotační program je nutností, aby instaloval celou soustavu někdo, kdo má patřičné zkoušky a ví, co má přesně dělat. Totéž platí i pro kamnáře, kteří montují kamna na biomasu či také s teplovodním výměníkem. Žádost můžete podat online, než ji vyřídí Fond ministerstva životního prostředí, mohou uplynout zhruba dva měsíce. Platba je ale podmíněna instalací této soustavy od A do Z, další důležitou věcí je i výměna elektroměru. Teprve tehdy totiž bude vaše nová solární elektrárna uvedena do provozu.

Jak si správně vybrat nejlepší firmu na fotovoltaiku?

Jistě víte, že trh je doslova přeplněn a některé firmy prostě nestíhají. Většina dodavatelů fotovoltaiky je spolehlivá a co slíbí, to také dodrží, ale přesto je třeba jistá míra obezřetnosti. Musíte mít jasno hlavně v tom, s kým přesně jednáte. Je to podobné, jako když si sjednáváte půjčku. Také nechcete zažít komplikace spojené s tím, že jste si zvolili už na samém začátku někoho neférového, že? Od takové transakce se jenom těžko ustupuje, zvláště pokud je základní dokumentace podepsaná a administrativa vlastně vyřízená.

  • Chtějte vidět předchozí zakázky. Dobrá firma se určitě ráda pochlubí už při prvním jednání. Koukněte třeba společnost Schlieger a její hotové zakázky.
  • Hledejte informace u nezávislých zdrojů. Tedy např. u specializovaných webů o fotovoltaice.
  • Všechno si nechejte vysvětlit, nesmíte mít v ničem nejasnosti. Chtějte fundovanou odpověď.
  • Zároveň platí, že byste si měli najít i řadu referencí napříč internetem (např. diskuzní fóra).

Podívejte se také na nabídku známé společnosti Woltair:

Jak dlouho se čeká na instalaci?

Pokud byste čekali déle než čtvrt roku, je něco špatně a ptejte se, co se stalo? Montáž potrvá jen několik dnů, déle pak trvá doladění smlouvy s dodavatelem, ale tři měsíce jsou zde taková mezní hranice. Co se týká samotných dotací – to už není úplně „problém“ dodavatele fotovoltaiky, ale spíš dotačního programu. A pokud je poptávka vysoká – což tento rok rozhodně je, tak se čekají doba může značně prodloužit.

Ptejte se známých, nechejte si doporučit konkrétní firmu a nenechte si vnutit akční balíček. Profesionál by měl přijít k vám domů, všechno spočítat, přeměřit a vědět, že půjde o řešení doslova „na míru“. Musí z něj sálat jistota, kterou získáte potom také. Všechny detaily by měl umět vysvětlit, podat návrh, sdělit kalkulaci ceny a znát všechna klíčová čísla kolem vaší budoucí fotovoltaiky.

Ptejte se také na servis

Jak je to s revizí a servisem, klidně i tím pozáručním? Na solární panel je nejlepší záruka 25 roků, nenechejte se odradit tím, že se investice vrátí za tři nebo čtyři roky. Zní to hezky, ale realita může být opravdu všelijaká. V dnešní společnosti je to standard, ptejte se už dopředu, ať pak nejste po letech překvapení. V případě, že dojde k poruše, musíte mít k dispozici okamžitý servis, nelze na nic čekat! Pozor na příliš nízkou cenu, mnohem víc vám řeknou kladné ohlasy od klientely, která je už roky spokojená. Není to koupě oblečení nebo potravin, hlásíte se k investici za stovky tisíc korun, jejíž životnost je skutečně generační.