Fotovoltaika s tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo a fotovoltaika jako by byly pro sebe jako dělané a jejich spojení je obrovským krokem a zároveň nejjednodušší cestou k zajištění energetické soběstačnosti vaší domácnosti. Dům bez elektřiny a účtů za topení zní jako sen, ale je to realita na dosah ruky. Jak tedy fotovoltaika s tepelným čerpadlem fungují?

Tepelné čerpadlo – co to je?

Co to tepelné čerpadlo vlastně je? Není to nic jiného než zařízení, které slouží k vytápění domu v zimě a v létě může fungovat jako klimatizace a chladit místnost. Tepelné čerpadlo slouží také k ohřevu užitkové vody. Jde tedy o zařízení, které svým způsobem spojuje funkce krbu, kotle nebo nakonec plynových či uhelných kamen. Zároveň je mnohem jednodušší na údržbu a čistší a je poháněno pouze elektřinou, také je bezporuchové a samoobslužné. Vzhledem k tomu, že vše, co potřebujete, je elektřina k vytápění domu a vody, nemusíte nést dodatečné náklady na pelety, eko-uhlí nebo jiné topné palivo. Jde tedy o ekologické a ekonomické řešení.

Fotovoltaika – jak to funguje?

 FV moduly čerpají tepelnou energii ze slunce a přeměňují ji na elektřinu, která pohání provoz tepelného čerpadla. A protože zdroje solární energie jsou téměř nekonečné a zdarma, znamená to, že snížíme účty za elektřinu i vytápění a staneme se stoprocentně soběstačnými 365 dní v roce – protože čerpadlo v zimě topí a v létě chladí – stejně jako klimatizace.

Integrace tepelného čerpadla s fotovoltaickou instalací nijak složitá. Nevyžaduje žádné zásahy do staré instalace, sekání, demontáž nebo jinou velkou rekonstrukci. Šetří to ale nejen práci, ale i peníze. Instalace fotovoltaických panelů a tepelného čerpadla není pro kvalifikované montážníky složitá a trvá cca 2 pracovní dny.

Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – výhody

Kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem je řešením velmi jednoduchým, a přitom ekonomickým a ekologickým. Fotovoltaika a tepelná čerpadla jsou extrémně ekologická řešení. Obě zařízení nevypouštějí škodlivé plyny a výrazně snižují emise oxidu uhličitého do atmosféry, tedy použití takových řešení pomáhá v boji se smogem. Pomocí fotovoltaiky je bezplatná energie ze slunce, která se u vás doma přeměňuje na elektřinu. Tepelné čerpadlo využívá volnou energii ze vzduchu a přeměňuje ji na vytápění nebo ohřívá vodu, takže tato dvě řešení využívají obnovitelné zdroje energie, tedy zdarma. Pokud se rozhodnete pouze pro tepelné čerpadlo, budete muset počítat s účty za elektřinu, protože tepelné čerpadlo je poháněno elektřinou. Pokud se rozhodnete pro oba systémy, jejich používání bude prakticky bezplatné. Investice do fotovoltaiky a tepelných čerpadel se v průměru vrátí za cca 6 let.

Tepelné čerpadlo a fotovoltaické panely – jak zvolit výkon instalace

Tepelná čerpadla i Fotovoltaika instalace musí být přizpůsobeny vašim potřebám a podmínkám, které ve vaší domácnosti máte. Optimálně zvolené instalace jsou schopny 100% pokrýt vaši spotřebu elektřiny a izolovat váš dům po celou dobu vytápění. Výkon instalace, který je rozhodující pro správný chod instalace, závisí na mnoha faktorech. Pokud chcete vědět, jaký výkon instalace pro vás bude optimální, jaká bude výše investice a kdy se tato investice vrátí, je lepší se obrátit na odborníky. Ti spočítají všechny parametry na míru vašemu domu.

Komentáře (Zatím žádné)

Zanechte odpověď