Dotace na plynový kotel 2023

14
Share

Začátkem roku 2022 končí již 3. vlna Kotlíkova dotace. Ve většině krajů je již dotační balíček vyčerpán. Výjimku však tvoří kraje Liberecký, Pardubický, Královéhradecký, Karlovarský a Středočeský, ve kterých jsou žádosti stále přijímány. Přečtěte si krátký článek o dotacích na plynový kotel v roce 2022.

Kotlikova dotace na plynový kotel 2023

Dotace na plynový kotel 2023
Kotlikova dotace

Další vlna dotačního programu na sebe ovšem nenechá dlouho čekat, viz souhrnný článek o kotlíkových dotacích. V pořadí již 4. vlna bude rozdělena na dvě základní části:

Dotace na plynový kotel pro nízkopříjmové domácnosti, kde se očekává, že celková výše podpory přesáhne 80%,

– Dotace pro ostatní domácnosti, kde se očekávají podobné podmínky jako v předchozí vlně.

Podpora se týká plynových kondenzačních kotlů. Ty se od konvenčních liší především tím, že dokáží využít část spalin a zvyšují tak svou výkonnost.

V rámci Kotlíkove dotace lze získat až 120 000,-, v Nové zelené úsporám až 38 500,-. Jedná se o peníze určeny na podporu výměny starých kotlů na pevná paliva. Tyto kotle musí být hlavním zdrojem vytápění v dané nemovitosti (tj. podíl více jak 50%). Výše dotace je 80% uznatelných nákladů.

V Moravskoslezském a Ústeckém kraji se nabízí možnost předfinancování bezúročnou kotlíkovou půjčkou od obce v maximální výši 200 000,-.

Vyúčtování dotací probíhá po realizaci projektu přes krajský úřad, kterému je zapotřebí doložit všechny dokumenty.