Dotace na plynový kotel 2023

Začátkem roku 2022 končí již 3. vlna Kotlíkova dotace. Ve většině krajů je již dotační balíček vyčerpán. Výjimku však tvoří kraje Liberecký, Pardubický, Královéhradecký, Karlovarský a Středočeský, ve kterých jsou žádosti stále přijímány. Přečtěte si krátký článek o dotacích na plynový kotel v roce 2022.

Kotlikova dotace na plynový kotel 2023

Dotace na plynový kotel 2023
Kotlikova dotace

Další vlna dotačního programu na sebe ovšem nenechá dlouho čekat, viz souhrnný článek o kotlíkových dotacích. V pořadí již 4. vlna bude rozdělena na dvě základní části:

Dotace na plynový kotel pro nízkopříjmové domácnosti, kde se očekává, že celková výše podpory přesáhne 80%,

– Dotace pro ostatní domácnosti, kde se očekávají podobné podmínky jako v předchozí vlně.

Podpora se týká plynových kondenzačních kotlů. Ty se od konvenčních liší především tím, že dokáží využít část spalin a zvyšují tak svou výkonnost.

V rámci Kotlíkove dotace lze získat až 120 000,-, v Nové zelené úsporám až 38 500,-. Jedná se o peníze určeny na podporu výměny starých kotlů na pevná paliva. Tyto kotle musí být hlavním zdrojem vytápění v dané nemovitosti (tj. podíl více jak 50%). Výše dotace je 80% uznatelných nákladů.

V Moravskoslezském a Ústeckém kraji se nabízí možnost předfinancování bezúročnou kotlíkovou půjčkou od obce v maximální výši 200 000,-.

Vyúčtování dotací probíhá po realizaci projektu přes krajský úřad, kterému je zapotřebí doložit všechny dokumenty.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kotlíková dotace. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 komentářů: Dotace na plynový kotel 2023

 1. Jakub napsal:

  Dobrý den, jsem majitelem bytu 3+1 v bytovém domě o čtyřech bytových jednotkách. Každá jednotka má samostatné plynové vytápění ze sklepních prostor, realizovné v roce 1994.
  Mohu žádat o dotaci na výměnu původního plynového kotle Gazex 12 KW za moderní kondenzační plynový kotel?

  • Jakub napsal:

   jelikož se jedná o bytový dům v Jihomoravském kraji, nelze v tomto případě čerpat dotační podporu z programu Nová zelená úsporám. Program NZÚ se zaměřuje pouze na bytové domy v Hlavním městě Praha. Nicméně bytové domy mimo Prahu podléhají jinému dotačnímu programu. Jedná se o Integrovaný regionální operační program (IROP), který je administrován Ministerstvem pro místní rozvoj. Více informací o tomto programu najdete na následujícím odkazu: http://www.irop.mmr.cz/cs/Vyzvy/Seznam/Vyzva-c-78-Energeticke-uspory-v-bytovych-domech-II
   Pro předběžné informace můžete využít infolinku EUROFON s číslem 800 200 200, internetové stránky: http://www.jdetozateplit.cz/, popřípadě e-mailovou adresu: irop@mmr.cz. Zde by Vám měli k dotační podpoře v programu IROP sdělit potřebné informace. Zkuste se tedy s Vašim dotazem obrátit přímo toto pracoviště.

  • Dočkal František napsal:

   Jako „Společenství vlastníků jednotek domu Jasenná 269“ (okres Zlín) se šesti bytovými jednotkami máme zájem o výměnu kotle (společný) na pevná paliva za kondenzační kotel.
   Máme možnost získat nějakou dotaci a jak postupovat?
   Děkuji Dočkal

 2. Josef Pilný napsal:

  lze získat dotaci na kondenzační plynový kotel který nahradí stará akumulační elektrická kamna?

  přeji pěkný den

 3. Hedvika napsal:

  Dobrý den,
  jsem majitelem rodinného domu 3+1 , Slavičín, Zlínský kraj
  Mohu žádat o dotaci na výměnu původního závěsného kombinovaného plynového kotle Protherm výkon 8,5 – 23 kW, pořízeného v rove 2007, za moderní kondenzační plynový kotel?
  PS.: Jsem ve starobním důchodu a bydlím zde sama.

 4. Petr napsal:

  Dobrý den. Prosím o radu, jestli je možnost dotace na výměnu asi 20 let starého plynového kotle pro ÚT a na teplou vodu. Jde o malý RD, bydlí tam jen důchodkyně (máma) sama. Trvalé bydliště tam mám i já s přítelkyní, ale nebydlíme tam. Dům je psaný na mě, máma doživotní užívání.
  Případně kde zjistit podrobnosti. Děkuji moc

 5. Jitka napsal:

  Dobrý den. V příštím roce 2022 by jsme chtěli měnit plynový kotel v bytě 3+1, asi 20roků starý za nový, bydlíme v bytovém domě o čtyřech bytech a každý má svoje vytápění, tak- že se výměna týká pouze našeho bytu. Jsme Jihomoravský kraj. Máme nárok na nějakou dotaci?

 6. Dagmar J. napsal:

  Dobrý den,prosím Vás máme dva roky plynový kotel,bohužel ceny plynu jsou dost vysoké rádi bychom přešli na tepelné čerpadlo je možné získat nějakou dotaci?máme starý patrový dům, dvě bytové jednotky 3+1 a 2+1 jedná se o dům v Praze.Předem děkuji za jakoukoliv zprávu.Děkuji moc

 7. Vladimír napsal:

  Dobrý den, zajímá mě možnost dotace na výměnu plynového atmosférického kotle starého 13 let za kondenzační, děkuji za odpověď

  • Jakub napsal:

   V České republice existuje několik možností, jak získat dotaci na výměnu kotle. Jednou z nich je Programové období 2021-2027, které spravuje Ministerstvo životního prostředí. Tento program poskytuje finanční podporu na výměnu kotle za kondenzační kotel, pokud splňuje určité podmínky.

   Další možností je využít programu Nová zelená úsporám, který spravuje Česká agentura pro životní prostředí. Tento program poskytuje finanční podporu na výměnu kotle za kondenzační kotel v bytech a rodinných domech.

   Můžete také zkontrolovat, zda Váš plynárenský nebo energetický dodavatel nenabízí nějaké zvýhodněné akce na výměnu kotle.

 8. Marie P. napsal:

  Dobry den. Jsme 8bytova jednotka a je třeba provest vymenu plynovych kotlu.Prosim,kam se obratit ohledne dotace.Dekuji Vam.

 9. Dana Hofericová napsal:

  Dobrý den, prosím o informaci,zda můžeme čerpat dotaci na výměnu 18 let stareho plynového kotle za kondenzační plynový.
  Bydlíme v rodinném domě a jsme ve starobním důchodu v Severočeském kraji.
  Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *