Všichni víme, že fotovoltaické panely přeměňují sluneční světlo na elektrickou energii. Logicky z toho tak vyplývá, že vyrábí nejvíce energie ve slunečných dnech a letních měsících. Často tím dochází k dezinformaci, že fotovoltaika v zimě nevyrábí žádnou elektřinu. Vyrábí! Jen v zimních měsících funguje trochu jinak.
Kolik fotovoltaika vyrobí energie v zimních měsících?
V zimních měsících, a to především od listopadu do konce ledna, je Slunce nízko a svítí mnohem méně hodin, než v létě. Solární panely, které jsou napevno instalované nejčastěji ve sklonu 35° jsou v tomto období špatně natočené a sluneční paprsky na ně svítí jen chvíli. Z toho důvodu dochází ke snížení výroby energie, a to na 10 – 20 % průměrné výrobní kapacity.
Ačkoliv zima snižuje výrobu, výkonnost fotovoltaiky stoupá
Nedostatek slunečního záření v zimních měsících sice snižuje výrobu energie, ale výkonnost fotovoltaiky paradoxně stoupá. Důvod je jednoduchý. Solární panely jsou ovlivněné okolní teplotou. Čím vyšší je okolní teplota, tím více dochází k přehřátí panelů a snížení výkonnosti. Nejvýkonnější jsou solární panely v jarních měsících, kdy také stoupá výroba energie. Například maximálních hodnot dosahuje fotovoltaika v březnu – dubnu.
“Albedo efekt” aneb sníh může být panelům nápomocný
Pokud vás trápí, že omezit výrobu energie v zimních měsících může i napadaný sníh, který pokryje vaše solární panely, jistě vás bude zajímat tzv. albedo efekt.
Díky dokonale promyšlenému sklonu solárních panelů se sníh na panelech neudrží a sám spadne nebo na panelech velmi rychle taje. Dochází tak k tomu, že na solárních panelech už sníh není, ale okolní prostředí je stále pokryto sněhovou pokrývkou a dochází k tzv. albedo efektu. Sníh má totiž vysokou odrazivost a může odrazit až 80 – 90 % slunečního světla, které je zachyceno právě solárními panely. Sněhovou nadílku si tak užije celá rodina i samotná fotovoltaika.
Nejnovější komentáře