Tepelné čerpadlo vzduch voda zkušenosti

0
Share

Ve starém rodinném domě bez moderní tepelné izolace jsme potřebovali vyměnit starý kotel Dakon Dor 16 na uhlí. Kotelnu máme velmi malou, takže jsme hledali kompaktní zdroj tepla. Jelikož v naší obci není zaveden plyn, zvažovali jsme od začátku pouze tepelné čerpadlo a to konkrétně typ vzduch-voda.

V domě již byly připraveny rozvody ústředního topení v mědi a proto padla volba na vytápění vodou. Rovněž jsme neměli dostatek financí na investici v podobě zemních vrtů, takže jsme zvolili systém s venkovní jednotkou s odběrem tepla ze vzduchu (tepelné čerpadlo vzduch voda).

tepelná čerpadla levně akce sleva
Nabídka společnosti Woltair

Cenové nabídky jsem si nechal udělat asi od pěti firem

Limit jsem měl stanoven na 250 000 Kč a dům měl vypočtené tepelné ztráty -20 kW, po plánovaném zateplení pak hodnota měla klesnout na -12 kW. Po obdržení nabídek jsem se rozhodoval pouze mezi dvěma firmami, nýbrž zbytek nabídek už byl mimo mé finanční možnosti. Na trhu existují jak levná tepelná čerpadla, tak i luxusní stroje, které například s pomocí internetu regulují vytápění na několik dní dopředu, podle předpovědi počasí. Jelikož tepelné čerpadlo není žádný složitý stroj a jedná se v podstatě o ledničku, jejímž úkolem je teplo zužitkovat, nikoliv ho zahazovat, přišla mi případná vyšší investice (řádově o statisíce korun) jako zbytečnost.

Instalaci čerpadla jsme měl domluvenou na několik měsíců dopředu, během kterých jsem si potřeboval připravit dvě věci. Jednak šlo o výměnu radiátorů, nýbrž v domě byly pouze dvouvrstvé (rozměr 22) – všechny jsem vyměnil za nízkoteplotní třívrstvé (rozměr 33). Tepelné čerpadlo operuje v nižší tepelné hladině než jiné zdroje vytápění a platí, že čím teplejší vodu musí připravovat, tím je méně efektivní. Ideální je v tomhle ohledu používat čerpadlo k podlahovému vytápění, kde by měla postačit teplota okolo 28°C (v koupelně samozřejmě více). A jednak jsem ještě potřeboval vykopat 90 cm hlubokou jámu, udělat v ní betonové podstavce pro venkovní jednotku a zasypat ji štěrkem. To je z důvodu odvodu kondenzátu – z venkovní jednotky při práci teče voda.

Financování čerpadla

Nákup čerpadla jsme chtěli financovat kotlíkovou dotací. Tu jsem si vyřídil v předstihu sám online. Jakmile byla moje žádost schválena, začal jsem obvolávat firmy s poptávkou realizace. Všichni zájemci mi ochotně nabídli, že mi kotlíkovou dotaci vyřeší zpravidla bez poplatku. Já této služby nevyužil.

Před zimou jsem měl trochu strach, nýbrž dům jsem ještě nestačil kompletně zrekonstruovat a plánovaně zateplit. Rovněž jsem nemohl z důvodu zadehtovaného komínu používat krbová kamna. Opíral jsem se tedy pouze o výkon tepelného čerpadla a jeho integrovaného bivalentního elektrického kotle. V tomhle jsou mimochodem systémy, které jsem zakoupil výborné – za málo peněz dostanete kromě tepelného čerpadla i elektrokotel s vysokým výkonem, které pokryje neschopnost čerpadla vytápět efektivně v případech, že je venku velká zima. Elektrokotel je součástí vnitřní jednotky, nepřiplácí se za něj extra peníze.

Rovněž jsem se obával, že teplota výstupní vody nebude dostatečná. Pamatuji si na své poslední bydlení v moderním domě v Praze, kde byl instalován plynový kotel. Při velké zimě jsem vodu nahříval až téměř na 60°C (nutno ovšem říct, že interiér byl osazen radiátory jen o rozměru 22). Což je hranice, kterou mé tepelné čerpadlo nikdy nepřekročí. A je velmi nehospodárné s ním topit třeba už jen nad 45°C. První topná sezóna ale ukázala, že mé obavy byly liché. Doma bylo i při venkovních teplotách pod 0°C teplo a to se výstupní voda nahřívala jen v rozmezí 40-45°C. V těchto momentech běžel též elektrokotel (bivalentní provoz). Ale nikdy se mi nestalo, že by se spustila více než 1 patrona, tedy vždy jsem dotápěl maximálně 2 kW. Což jsem bral u starého domu jako nečekaný úspěch. Je ovšem pravda, že zima letos nebyla kdovíjak přísná, na těžké mrazy si nevzpomínám.

Spotřeba elektrické energie

Co se spotřeby elektrické energie týče, mám v kotelně instalován elektroměr speciálně pouze pro čerpadlo. Hodnota po 7 měsících topení ukazuje cca 7 500 kW spotřebované elektřiny. Nadcházející topnou sezónu chci toto číslo ponížit zejména tím, že již začnu k vytápění používat i krbová kamna – ty by měly vytopit 2 místnosti sálavým teplem (rozvody z krbu udělané nemám).

Využijte partnerské nabídky společnosti Schlieger na tepelné čerpadlo Premium X s cenou 280 267 Kč – dotace 140 000 Kč, kterou Vám společnost vyřídí.

čerpadlo vzduch voda diskuze recenze zkušenosti
Tepelné čerpadlo vzduch voda zkušenosti