Dotace na fotovoltaiku pro firmy (2023)

Program vyhlášený Ministerstvem průmyslu a obchodu pro malé, střední i velké podniky je již 3. podobnou výzvou ministerstva. Nyní se však změnila minimální částka pro získání příspěvku a to na hodnotu 2 000 000,-. Program se zaměřuje na projekty typu FVE bez baterie s výkonem 180-200 kW a projekty FVE s baterií o výkonu 100 kW + baterie o kapacitě 100-120 kWh. Jeden žadatel může získat až 50 000 000 Kč. Pojďme na článek: Dotace na fotovoltaiku pro firmy.

Dotace na fotovoltaiku pro firmy: Jak velká firma jste?

Oproti dřívějšku mohou na dotaci dosáhnout také provozovatelé hotelových, restauračních, sportovních, zábavních a rekreačních zařízení. Podmínka realizace projektu mimo území hlavního města Prahy však zůstala. Také již není potřeba dokládat podnikatelský záměr, historii spotřeby, dokumentaci projektu a rozpočet. Podle velikosti podniku lze dosáhnout na následující procento dotace:

  • Malé podniky: 40-80 % nákladů
  • Střední podniky: 35-70 % nákladů
  • Velké podniky: 30-60 % nákladů

Aktuálně otevřený program pro firmy pro rok 2022: Dotace na úspory energie ve firmách

  • Tento program bude spuštěn na začátku roku 2022 a zaměří se na podniky všech velikostí s tím, že čím větší podnik, tím nižší míra podpory. Program si klade za cíl snížit energetickou náročnost a zvýšit energetickou efektivitu v podnikatelském sektoru.
  • Podpoří mimo jiné instalaci obnovitelných zdrojů energie pro vlastní potřebu podniku (fotovoltaické panely na střechu budov). V programu můžete žádat například i o podporu při instalaci akumulačního systému vytvořené energie.

Firmy mohou své žádosti podávat do 31.8. 2022. Očekává, že plánovaná alokace programu bude dočerpána velmi rychle. Proto doporučujeme s podáním své žádosti neváhat.

Dobrou zprávou je, že dotace na fotovoltaiku budou jistě pokračovat i v roce 2023.

Chtěli byste mít fotovoltaiku i u vás ve firmě a nevíte si rady? Nevíte, jaký program využít a zda je nějaký ještě otevřený? Můžete využít konzultací zdarma od naší partnerské společnosti Schlieger.

Vyplatí se vůbec fotovoltaika pro firmy? Jaká je pořizovací cena?

Zda se fotovoltaika firmě vyplatí záleží na mnoha faktorech. Můžeme uvézt například energetickou náročnost budovy, chování zaměstnanců nebo lokalita umístěné nemovitosti. Návratnost vynaložených investic se může projevit za tři, pět, sedm nebo patnáct let.

Kolik stojí fotovoltaika?

Cena fotovoltaiky se pohybuje v rozmezí od 120 000 Kč do 450 000 Kč v závislosti na typu fotovoltaické elektrárny. Výhodou je však možnost získání dotace, která vám pokryje až 50 % nákladů!

Jak dlouho trvá instalace fotovoltaiky?

Instalování trvá zpravidla 1 až 2 dny, samozřejmě vždy záleží na velikosti systému a typu střechy. První den se instalují fotovoltaické panely na střechu, druhý den probíhá instalace střídače, baterie, ochran a napojení na vaši elektroinstalaci. U menších instalací lze stihnout obojí v jeden den. Odhadovanou dobu instalace vám sdělí dodavatelská firma.

Komentáře (2)

  1. Jan E. 17. 10. 2022
    • Jakub 17. 10. 2022

Zanechte odpověď