Cena fotovoltaiky na rodinný dům

1
Share

Cena fotovoltaiky na rodinný dům v Česku se odvíjí od typu elektrárny. Nejčastěji se setkáváme s fotovoltaikou jako se zdrojem elektřiny pro rodinný dům, zde je cena odvozená zejména od celkového výkonu elektrárny a od kapacity bateriového úložiště.

Výkon elektrárny je dán součtem výkonů fotovoltaických panelů, přičemž platí, že výkon elektrárny by měl odpovídat tomu, jak svou domácnost využíváte. Tzn. jak velkou spotřebu máte, jaké spotřebiče plánujete do budoucna apod.

Často se dnes také hovoří o elektromobilitě a pokud o koupi elektrického vozidla reálně uvažujete, pravděpodobně oceníte i nabíjecí stanici pro elektromobily, kterou lze spolu s fotovoltaickou elektrárnou namontovat. Vozidlo pak můžete dobíjet snadno z domova a využívat tak energii získanou z fotovoltaiky i k osobní přepravě v elektromobilu. Šetříte pak díky elektřině z FVE i na cestování autem.

Tip: pořízení elektromobilu s dotací je možný od března 2024 díky novým dotacím na nákup elektromobilu. V současné době jsou ale tyto dotace na elektromobily určeny pouze pro firmy a pro OSVČ. Více zde: https://dotace-jednoduse.cz/dotace-na-elektromobil.

Druhým častým typem instalované fotovoltaiky v Česku je fotovoltaika pro ohřev vody. Elektřinu, kterou taková elektrárna vyrábí, v domácnosti v drtivé většině nevyužijete, je určena výhradně pro ohřev vody v bojleru.

Na tento typ fotovoltaiky můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám Light, která v drtivé většině plně hradí celou částku za instalaci a získáte tak efektivní fotovoltaický ohřev vody zdarma (některé firmy volí varianty fotovoltaický ohřev vody za 1 Kč). Je to zkrátka velmi výhodné. Tato dotace je určena ale jen pro tzv. nízkopříjmové skupiny obyvatel, jako jsou důchodci, osoby pobírající příspěvek na bydlení nebo osoby pobírající příspěvek na děti. Více info zde:

Jste-li vlastníky rodinných domů a rádi byste využili fotovoltaiku pro výrobu elektrické energie, případně ji využívat k ohřevu vody, i na Vás myslí dotační program Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light.

Plnohodnotné fotovoltaické elektrárny jsou cenově v dnešní době na skoro nejlepší úrovni za posledních několik let. Ceny komponent šly dolů, což dokonce vyústilo i ve snížení dotací na fotovoltaiku z programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy. Faktem ale je, že vzhledem k poklesu cen komponent je výsledná cena pro nové majitele (s odečtenou dotací) na srovnatelné úrovni, jako před poklesem cen.

Ceny fotovoltaik v ČR 2024

S plnohodnotnou fotovoltaickou elektrárnou si ale k celkové ceně budete muset připlatit k dotaci zhruba 50 % ceny. V roce 2024 se ceny fotovoltaiky na rodinný dům pohybují v nižších stovkách tisíc korun, od 200 000 Kč do 500 000 Kč, záleží zejména na výkonu elektrárny (počtu panelů) a také na velikosti bateriového úložiště.

Vzhledem k již zmíněným dotacím na fotovoltaiku, které dostane prakticky úplně každý, kdo si zažádá, jsou konečné ceny pro spotřebitele v cenách od 150 000 Kč do 220 000 Kč, což jsou velmi přijatelné ceny za zařízení, které dokáže:

  • zásobovat elektřinou celý dům od momentu, kdy začne svítit slunce, až do setmění
  • akumulovat vyrobenou, ale nespotřebovanou energii, primárně do bateriového úložiště pro využití ve večerních hodinách, kdy slunce nesvítí a elektrárna nevyrábí
  • akumulovat vyrobenou, ale nespotřebovanou energii, sekundárně do ohřevu vody v bojleru a využívat tak fotovoltaiku i pro ohřev vody.

Tip: Pokud se rozhodnete využít fotovoltaiku na maximum, tedy nejen k výrobě elektřiny a uskladnění přebytků v baterii, ale i k ohřevu vody v bojleru a klidně i k nabíjení elektromobilu, můžete získat další peníze z dotací:

Fotovoltaická elektrárna s 21 panely (455 Wp)9,55 kWp
Bateriové úložiště11,22 kWh
Hybridní 3f asymetrický střídač GoodWe GW10K-ET plus
Celková cena sestavy410 000 Kč
Základní výše dotace
  • Regulace do ohřevu vody A-Z ROUTER Smart:
  • Nabíjecí stanice pro elektromobily A-Z CHARGER 22 kW:
  • Kombinační bonus za využití více opatření:
160 000 Kč
  • +10 000 Kč
  • +15 000 Kč
  • +10 000 Kč
Celková výše dotace195 000 Kč
Konečná cena po odečtení dotace215 000 Kč
Zdroj: SEFY.cz

Proč je rozdíl v cenách tak velký? Záleží totiž na požadovaném výkonu elektrárny a dalších parametrech. Někteří z vás chtějí mít fotovoltaiku pouze jako doplňkový zdroj energie, další zase chtějí být nezávislí na dodavatelích energie a nechávají si nainstalovat vlastní ostrovní systém (též se můžete potkat s pojmem „off grid“), který funguje soběstačně.

Tip: V případě, že se chystáte do fotovoltaiky zainvestovat více a využívat čistou energii ze slunce i na plnohodnotné vytápění domácnosti, vsaďte na fotovoltaiku v kombinaci s tepelným čerpadlem. Využijete tak extrémně výhodně energii vyrobenou z fotovoltaiky i k pohánění tepelného čerpadla, které konec konců v létě může skvěle fungovat jako klimatizace a ochlazovat váš dům díky elektřině ze slunce, kterou už nikomu neplatíte. Využijte dotaci na tepelné čerpadlo v kombinaci s fotovoltaikou a s výhodnou státní podporou snadno získáte obrovsky výhodně zdroj tepla i elektřiny pro svůj dům.

Díky dotaci na fotovoltaiku pro rodinný dům či dotaci na fotovoltaiku s tepelným čerpadlem se zásadně zrychluje návratnost investice do této technologie jen na pár let.

Výše dotace na fotovoltaiku se odvíjí právě podle typu využití solární energie. Díky dotacím tak dosáhnete výrazného zkrácení doby návratnosti investovaných prostředků.

Fotovoltaika od nejlépe hodnocené firmy v oboru. Kolik stojí?

V roce 2023 byla nezávislým portálem Refsite hodnocena společnost SEFY Czech Republic s.r.o. jako nejlépe hodnocená firma na trhu s fotovoltaikami a v roce 2024 má SEFY opět nejlepší hodnocení.

Ověřená zákaznická hodnocení této firmy zveřejněná na portále Refsite hovoří jasně o kvalitách této firmy. Navíc platí, že ceny fotovoltaiky od SEFY nepatří ani z daleka k nejdražším, ba naopak, ceny jsou zcela srovnatelné s konkurencí:

Vložená suma se vám může na první pohled vyšší, ale ta investovaná návratnost je opravdu rychlá. V současnosti se návratnost fotovoltaiky pohybuje průměrně kolem 7 let, ale s ohledem na trend růstu cen energií bude pravděpodobně někde mezi 3–5 let. Ve hře jsou také již zmiňované dotace na fve, které návratnost značně urychlí.

Tip: Nejvýhodnější nabídku na vlastní fotovoltaickou elektrárnu nabízí v roce 2023 společnost SEFY Czech Republic s.r.o.. Tato společnost patří také k nejlépe hodnoceným fotovoltaických firmám na českém trhu. Pravidelně získává nejlepší recenze od spokojených zákazníků na veřejně dostupných serverech.