Cena fotovoltaiky na rodinný dům

Jste-li vlastníky rodinných domů a rádi byste využili fotovoltaiku pro výrobu elektrické energie, případně je využívat k ohřevu vody, i pro Vás bude dotační program Nová zelená úsporám ten pravý. Výše dotace se bude odvíjet právě podle typu využití solární energie. Díky dotacím tak dosáhnete výrazného zkrácení doby návratnosti investovaných prostředků.

Cena fotovoltaiky na rodinný dům

Jaká je tedy cena fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům? Cena na trhu se pohybuje v rozmezí od 250 000 – 500 000 Kč. Reálná cena je ale zhruba o 50 % nižší. Důvodem jsou výhodné dotace na fotovoltaiku, které zajistí až 50 % slevu na celé dílo!

Proč je rozdíl tak velký? Záleží totiž na požadovaném výkonu elektrárny a dalších parametrech. Někteří z vás chtějí mít fotovoltaiku pouze jako doplňkový zdroj energie, další zase chtějí být nezávislí na dodavatelích energie a nechávají si nainstalovat vlastní ostrovní systém (též se můžete potkat s pojmem „off grid“), který funguje soběstačně.

Vložená suma se vám může na první pohled vyšší, ale ta investovaná návratnost je opravdu rychlá. V současnosti se návratnost fotovoltaiky pohybuje průměrně kolem 7 let, ale s ohledem na trend růstu cen energií bude pravděpodobně někde mezi 3–5 let. Ve hře jsou také již zmiňované dotace na fve, které návratnost značně urychlí.

Tip: Nejvýhodnější nabídku na vlastní fotovoltaickou elektrárnu nabízí v roce 2023 společnost SEFY Czech Republic s.r.o.. Tato společnost patří také k nejlépe hodnoceným fotovoltaických firmám na českém trhu. Pravidelně získává nejlepší recenze od spokojených zákazníků na veřejně dostupných serverech.

Kolik můžete dostat na ohřev vody?

Dotační program podporuje obě dostupné technologie – fotovoltaickou i termickou. Finanční podpora pak bude pro dané případy následující:

  • Termický systém na přípravu teplé vody- 35 000,-
  • Termický systém na přípravu teplé vody a přitápění- 50 000,-
  • Fotovoltaický systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem- 35 000,-

Jak je to s výrobou elektřiny?

Fotovoltaika cena dotace
Cena fotovoltaiky na rodinný dům

Pro získání podpory v této oblasti musí solární systém splňovat několik požadavků.

Musí být připojen k distribuční soustavě a výkon systému nesmí přesáhnout 10 kWp. Zároveň alespoň 70% energie musí být využito v domě. V podmínkách také naleznete poměr podlahové plochy určené k trvalému bydlení. Maximální podpora u dotací na fotovoltaiku může být 50% uznatelných nákladů.

V rámci dotačního programu jsou podporovaný i systémy s akumulací energie do baterií, případně teplé vody.

Níže naleznete seznam podporovaných systémů i s výší dotace (k 2021):

  • Fotovoltaický systém bez akumulace s tepelným využitím přebytků, celkový využitelný zisk 1 700 kWh/rok a více- 55 000,-
  • Fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie, celkový využitelný zisk 1 700 kWh/rok a více- 70 000,-
  • Fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie, celkový využitelný zisk 3 000 kWh/rok a více- 100 000,-
  • Fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie, celkový využitelný zisk 4 000 kWh/rok a více- 150 000,-
  • Fotovoltaický systém spolupracující se systémem vytápění a přípravy teplé vody s tepelným čerpadlem- 150 000,-

Více v článku: Získejte dotaci na solární panely, či stavbu domu.

Komentáře (1)

  1. Jaroslav 28. 3. 2022

Zanechte odpověď