Řešme DOTACE společně ve FACEBOOK skupině. (otevře se v novém okně)

Dotace na tepelné čerpadlo 2021

Kvůli nutnosti redukce energetické náročnosti budov je v našem oblíbeném programu „Zelená úsporám“ možnost získat dotaci na tepelné čerpadlo. Podmínka je jasná – na dotaci dosáhnete v případě, že vyměníte svůj starý kotel za moderní anebo pořídíte úspornější tepelné čerpadlo.

Zelená úsporám a Kotlíková dotace na plynový kotel i tepelné čerpadlo – výše podpory a podmínky k roku 2021

Zelená úsporám se specializuje, jak jsem psal, na snížení energetické náročnosti budov. Je určena pro majitele RD, kteří mohou získat finanční injekci do 65 tis. Kč. Dotace jde získat i na nákup kotle na tuhá paliva a plynového kotle. Výhodou dotační pomoci je zkrácení doby návratnosti investice majitelů domů do zateplení a modernizace vytápění domu.

O výši dotace, na kterou máte nárok rozhoduje celková efektivnost uskutečněných úsporných opatření. Zelená úsporám tedy má v prvé řadě „přesvědčit“ majitele domů k provedení úsporných opatření. Návratnost těchto nákladů s pořízením nových kotlů se pohybuje mezi 3 – 5 lety.

Další relevantní informace a odkazy:  Nádrže na dešťovou vodu - Využijte programu Dešťovka

O dotaci na tepelné čerpadlo si můžete zažádat i zpětně, pokud na jaře zateplujete a na podzim vyměníte čerpadlo, stále máte na dotaci nárok.

Výška dotace je 50 % z doložitelných výdajů, pro občany Moravskoslezského a Ústeckého kraje je to 60 %.

Koupi tepelného čerpadla doporučujeme řešit s odborníky. Je potřeba, aby výkon kotle a tepelného čerpadla odpovídal fyzikálně-technickým vlastnostem celé nemovitosti.

Několik základních podmínek k dotaci na tepelné čerpadlo:

• žadatelem mohou být majitelé domů FO i PO
• o příspěvek lze žádat až 24 měsíců zpětně
• od podání žádosti do přiznání dotace uplyne max. 9 týdnů
• není potřeba dodržovat předepsané výrobky, pouze stanovené technické parametry – toto se liší od dotací na kotle, kde jsou výrobky předepsané.
• žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem domu
• před podáním žádosti je potřeba nechat si zpracovat posudek, složený z projektové dokumentace a energetického hodnocení budovy, jehož součástí je také krycí list technických parametrů

Další relevantní informace a odkazy:  Základní informace o možnostech získání dotace na tepelné čerpadlo v roce 2021

Poslední informací z roku 2020, kdy píšeme tento článek bylo, že tepelné čerpadlo musí nainstalovat jenom odborník s platnou certifikací.

Kotlíková dotace pro tepelné čerpadlo

Kotlíková dotace je pro nové žádosti uzavřena (k 28.11.2020), žádat nyní můžete právě přes program Zelená úsporám.

Přes popularitu kotlíkových dotací je téměř jisté, že budou pokračovat i v roce 2021, zatím ale nejsou známy informace o podmínkách nebo otevřených výzvách.

Kotlíkové dotace na tepelné čerpadlo u novostaveb

Novostavby mohou získat dotaci při stavbě pasivního domu, který je vybaven rekuperačními jednotkami.

Nezáleží na tom, jestli vlastníte starší dům nebo novostavbu. Kotlíkové dotace 2021 jsou zde pro vlastníky domů nebo bytových jednotek, které splňují energetickou náročnost budovy stupně C. I některé ze starších budov tuhle podmínku splňují, natož u novostaveb, které jsou dnes stavěny tak, aby z nich unikalo minimum tepla. Na dotaci pro tepelné čerpadlo u své novostavby tak bez problému dosáhnete.

Další relevantní informace a odkazy:  S kotlíkovou dotací v roce 2021 můžete stále počítat.

Podívejte se na názor, zda se ale tepelná čerpadla u nových staveb vyplatí:

Dotace na tepelné čerpadlo – novostavba

Jak získat dotaci na tepelné čerpadlo?

Máte šanci využít dotaci na tepelné čerpadlo vzduch-voda (V současnosti nejvyužívanější způsob – jednoduše získává teplo z venkovního vzduchu) z programu Nová zelená úsporám až do 60 tis. Kč

Příspěvek byl publikován v rubrice Kotlíková dotace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.