Solární panely na chatu: Jaké jsou výhody a jak si je můžete zařídit?

0
Share

Pokud chcete svůj letohrádek nebo srub využít k něčemu jinému, než jen k uskladnění, budete pravděpodobně potřebovat elektřinu, abyste se tam cítili dobře – zvláště pokud jej plánujete využívat po celý rok. Instalace elektřiny mimo hlavní síť však může být obtížná i nákladná, pokud vezmete v úvahu náklady na instalaci a také měsíční poplatky za elektřinu.

Pokud vám to dělá starosti, solární panely na chatu mohou být skvělou alternativou pro napájení vaší zahradní budovy, protože se snadno instalují a snadno udržují, a také velmi dobrou investicí v dlouhodobém horizontu. A to jsme ještě ani nezmínili jejich přínos pro životní prostředí!

Pokud vás to zaujalo a o solární panely na vaší chatu máte zájem, pokračujte ve čtení tohoto článku a zjistěte naše nejlepší tipy pro jejich použití k napájení vašeho letního domu nebo srubu.

SOLÁRNÍ PANELY NA CHATU: JAKÉ JSOU VÝHODY?

Začněme s výhodami solárních panelů na chatu nebo na firmu, abychom vám poskytli představu, proč byste si je pro svou zahradní budovu měli v první řadě vybrat. Za prvé, jsou to chytré investice – i když jejich instalace nemusí být nejlevnější možností, časem se vyplatí, protože trvají 20 až 30 let a mohou výrazně snížit vaše účty za elektřinu nebo vás dokonce osvobodí od placení jakékoli elektřiny účty vůbec. Rovněž vám umožní chránit se před rostoucími cenami elektřiny i před případnými výpadky proudu. Kromě toho nevyžadují téměř žádnou údržbu, kromě příležitostného čištění.

Ekologické výhody solárních panelů jsou samozřejmě možná ještě důležitější než technické, protože představují jednoduchý a skvělý způsob přechodu na obnovitelnou energii. I když stále používáte elektřinu z hlavní energetické sítě společně se solárními panely, může to výrazně snížit vaši uhlíkovou stopu a pokud vložíte baterii, můžete zcela přejít na solární energii, díky čemuž bude vaše zahradní budova soběstačná.

JE NAPÁJENÍ MIMO SÍŤ VHODNOU VOLBOU PRO VAŠI LETNÍ CHATKU?

Docela málo lidí, kteří žijí v zemích nebo oblastech s chladnějším podnebím, se zdráhá instalovat solární panely na své zahrady, protože si myslí, že solární panely nebudou schopny vyrábět dostatek energie pro své potřeby. To by však nemělo být znepokojující, protože energie je vyráběna ze slunečního světla, nikoli z tepla. Ve skutečnosti se výroba energie solárních panelů ve skutečnosti snižuje, pokud se příliš zahřívají, takže země s mírným podnebím jsou pro instalaci solárních panelů ideální.

Další obavou, kterou by lidé mohli mít při zvažování solárních panelů pro napájení svých zahradních budov, jsou zamračené dny, protože lidé se obávají, že pokud počasí zůstane zatažené po celý týden, povede to k nedostatku energie. To by také nemělo být tak velké znepokojení, protože solární panely budou stále generovat asi 10–25% svého normálního výkonu v zamračeném dni a systémy solárních panelů se normálně používají společně s baterií, která uchovává přebytečnou energii vyrobenou během slunečných dnů, které pak můžete využít, když solární panely neposkytují tolik elektřiny, kolik byste potřebovali. To je důvod, proč některá místa, která vůbec nejsou známá jako nejslunnější místa, byla ve skutečnosti nejúspěšnějšími osvojovateli sluneční energie, protože celkové množství slunečního svitu, které získáte za rok, je mnohem důležitější než možnost delšího období oblačnosti počasí.

Solární panely na chatu - Fotovoltaika
Solární panely na chatu

Pokud nechcete připojit k systému solárních panelů baterii, můžete použít běžnou elektrickou síť jako záložní zdroj, když nedostanete dostatek energie kvůli nevhodnému počasí (nebo v noci, když solární panely nejsou) t funguje), protože stále sníží vaši uhlíkovou stopu. Jediným problémem je, že přebytečná energie, kterou vaše solární panely produkují, zůstane nevyužita a možná budete muset zaplatit značně vysoké účty za elektřinu.

V některých zemích je k dispozici skvělé řešení, které se nazývá čisté měření, což znamená, že přebytečná energie, kterou vaše solární panely produkují, je dodávána do hlavní sítě, takže váš měřič běží zpět, když se to děje, což vám umožní podstatně snížit účty za elektřinu. Pokud však tato možnost ve vaší oblasti není k dispozici, je použití baterie velmi doporučeno, aby se vyrovnala spotřeba energie a zabránilo se plýtvání energií, kterou produkujete.

Nejdůležitější aspekt, který je třeba vzít v úvahu při rozhodování, zda jsou solární panely vhodné pro vaši zahradní budovu, nesouvisí s podnebím, ve kterém žijete, protože uspořádání vaší zahrady je mnohem důležitější. Důvod je zcela zřejmý – pokud je váš letní dům nebo srub vždy ve stínu vašeho domu a/nebo jiných předmětů, jako jsou stromy, solární panely pravděpodobně nebudou příliš užitečné. Aby se maximalizovala jejich produkce, měly by být solární panely umístěny někam, kde k nim může dosáhnout slunce, nejlépe ve všech částech dne – ať už je to na střeše nebo kdekoli jinde na zahradě. Uspořádání vaší zahrady může být také důležité, pokud chcete využívat energii z hlavní sítě – pokud je váš letní dům nebo srub příliš daleko od zásuvek ve vašem domě a není možné z vašeho domu položit kabel do vaší zahradní budovy, nebudete ji moci použít, v takovém případě mohou solární panely poskytnout dokonalé řešení.

SOLÁRNÍ PANELY NA CHATU: SPOTŘEBA ELEKTŘINY

Pokud jste se rozhodli, že solární panely jsou pro vás a vaši chatu tou správnou volbou, dalším krokem je vybrat si, který solární panel nainstalovat. Přemýšlejte o tom, na co chcete energii použít, protože vám to pomůže určit, kolik toho potřebujete, a rozhodnout, který typ sluneční soustavy je pro vás ten pravý. Protože zahradní budova nevyžaduje tolik elektřiny jako dům, není nutné instalovat velmi výkonný systém solárních panelů. 12voltový systém (75 W) stačí k napájení spotřebičů, jako je čerpadlo v jezírku, televize a lednice, stejně jako zahradní osvětlení nebo fontána. Může také poskytnout energii pro provoz vašich poplachových systémů.

Poté se musíte rozhodnout, kam na vaší chatě umístit solární panely, a při tom je třeba zvážit několik věcí:

  1. Nejprve si musíte vybrat správný směr, abyste zajistili, že bude vždy přijímat maximální množství slunečního světla.
  2. Kromě toho byste se také měli vyhýbat zastíněným plochám, které vytvářejí stromy nebo jiné překážky, a zajistit přístup k panelům, protože vyžadují občasné čištění. Z tohoto důvodu je jasnou volbou obvykle střecha, protože může přijímat více přímého slunečního světla než jakákoli jiná oblast.
  3. Pokud však vaše střecha z nějakého důvodu není vhodná, můžete solární panely samozřejmě umístit kdekoli ve vaší zahradě, pokud na ně dopadá mnoho přímého slunečního světla.