Řešme DOTACE společně ve FACEBOOK skupině. (otevře se v novém okně)

Dotace na fotovoltaiku 2021: Souhrnné informace

Dotace na fotovoltaiku jsou součástí programu Nová Zelená úsporám a spadají pod Státní fond životního prostředí. Prostřednictvím tohoto programu jsou podporovány zejména instalace solárních termických (výše podpory až 50tis. Kč) a fotovoltaických (výše podpory až 150tis. Kč) systémů. Program pro podporu nákupu solárních panelů je otevřen do vyčerpání rozpočtů, nejdéle však do 31.12. 2021.

Získejte dotace na fotovoltaiku 2021

Fotovoltaikou se také zabývá program Úspory energie, ve kterém je na fotovoltaiku vyhrazeno až 0,5 miliardy Kč. Nová Zelená úsporám je zaměřená především pro domácnosti, Úspory energie pak na firmy s většími projekty.

Alternativní způsoby vytápění rodinných domů, ohřevu vody či zásobování energií jsou v současné době na svém vrcholu. Jelikož se nejedná pouze o moderní trend, ale také o efektivní a šetrné využívání obnovitelných zdrojů, jsou tato ekologická a ekonomická zařízení na solární energii podporována dotacemi. Pojďme si oba programy přiblížit a podívat se, zda budou aktuální i v roce 2021.

Dotace na fotovoltaiku 2021 z programu Nová Zelená úsporám

Pro domácnosti je zde v roce 2021 program Nová zelená úsporám a to v oblasti C „Efektivní využití zdroje energie“, ve které můžou žadatelé získat 35 000,- až 150 000,- na fotovoltaické solární systémy a 35 000,- až 50 000,- na termické solární systémy. Navíc lze získat bonus při kombinaci s kotlíkovou dotací.

Všechny podmínky dotací lze dohledat na internetových stránkách jednotlivých programů. Žadatelům také nabízí pomoc se zpracováním žádosti nepřeberné množství firem.

O dotaci může žádat vlastník rodinného domu, nebo osoba, která aktuálně rodinný dům staví. Žádost lze podat jak před zahájením stavby, nebo úpravy domu, tak i během těchto činností, nebo po jejich skončení.

Výše podpory na termické a fotovoltaické solární systémy…

V případě dotačního programu Nová zelená úsporám platí, že čím více opatření žadatel udělá, tím je dotace, logicky, vyšší.

 • 35 000 nebo 50 000 Kč na termické solární systémy,
 • 35 000 – 150 000 Kč na fotovoltaické solární systémy,
 • 75 000 nebo 100 000 Kč na instalaci systémů řízeného větrání se zpětným získáváním tepla,
 • 25 000 – 100 000 Kč na výměnu neekologického zdroje tepla,
 •  35 000 Kč na využití tepla z odpadních vod.
Další relevantní informace a odkazy:  Dešťovka kalkulace - Jak spočítat své náklady a úspory

Získat můžete až 50 % celkových způsobilých výdajů, nejvýše 350 000 Kč.

Dotace na fotovoltaiku v roce 2021 se vztahuje na solární termický systém na přípravu teplé vody a také na solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění. Podpora se dá využít také při rozšíření stávajícího solárního systému, na který již byla jednou dotace poskytnuta, konkrétně na rozšíření z pouhého ohřevu teplé vody na přitápění.

U domů v Moravskoslezském a Ústeckém kraji se pak výše dotace zvedá ještě o 10 %.

Kromě dotace na fotovoltaiku je možné získat podporu také například na zpracování projektové dokumentace a energetického hodnocení budovy či na zajištění odborného technického dozoru a podobně. O tyto podpory je nutné žádat vždy současně.

Solární panely a kotlíkové dotace – zkombinujte své dotace

Dotační program lze kombinovat s dotacemi na výměnu zastaralého kotle v rámci 2. a 3. vlny kotlíkových dotací. V takovém případě lze získat příplatek 20 tisíc korun. Pokud jste již dotaci na nový kotel získali a teprve uvažujete o solárním panelu, máte možnost tento bonus získat do dvou let od získání dotace na výměnu kotle.

Dotace fotovoltaika 2021: Jaké jsou podmínky?

Dotace na fotovoltaické panely

Jaké jsou podmínky na fotovoltaiku v roce 2021? V případě, kdy se rozhodnete pro podání žádosti (dotace fotovoltaika) v rámci uvedeného dotačního programu, je vhodné důkladně prostudovat všeobecné dotační podmínky, které jsou k nahlédnutí na internetových stránkách Státního fondu životního prostředí nebo také na oficiálním webu programu Nová zelená úsporám.

Další relevantní informace a odkazy:  Dotace na stavbu rodinného domu 2021

Před podáním žádosti je nutné zpracovat projektovou dokumentaci a posudek o energetické náročnosti budovy. Současně musí být vyplněn krycí list technických parametrů, který podrobně popisuje současný stav a navrhovanou změnu.

Samotná žádost se podává v elektronické formě na internetových stránkách www.novazelenausporam.cz . Jedná se spíše o jakousi registraci žádosti, jelikož následně je nutné do pěti dnů doručit vytištěný vyplněný registrační formulář včetně všech požadovaných dokumentů a příloh na krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí.

Poté bude probíhat proces kontroly, akceptace a schvalování žádosti. Po tomto procesu, v případě, že bude vše v pořádku a bude kladně rozhodnuto, dojde k registraci akce a rozhodnutí o poskytnutí dotace pro solární panely. Poté již nic nebrání výplatě dotace na účet žadatele.

V souladu s ustanoveními dotačního programu je nutné zajistit si při provádění prací odborný dozor. Při realizaci opatření, tedy při montáží nového solárního zařízení je nezbytné, aby jak materiály a výrobky, tak i montážní firma odpovídaly požadavkům a podmínkám programu.

Dotace na solární panely v roce 2021 podporuje program: Úspory energie

Program vyhlášený Ministerstvem průmyslu a obchodu pro malé, střední i velké podniky je již 3. podobnou výzvou ministerstva. Nyní se však změnila minimální částka pro získání příspěvku a to na hodnotu 2 000 000,-. Program se zaměřuje na projekty typu FVE bez baterie s výkonem 180-200 kW a projekty FVE s baterií o výkonu 100 kW + baterie o kapacitě 100-120 kWh. Jeden žadatel může získat až 50 000 000,-.

Oproti dřívějšku mohou na dotaci dosáhnout také provozovatelé hotelových, restauračních, sportovních, zábavních a rekreačních zařízení. Podmínka realizace projektu mimo území hlavního města Prahy však zůstala. Také již není potřeba dokládat podnikatelský záměr, historii spotřeby, dokumentaci projektu a rozpočet. Podle velikosti podniku lze dosáhnout na následující procento dotace:

 • Malé podniky: 40-80 % nákladů
 • Střední podniky: 35-70 % nákladů
 • Velké podniky: 30-60 % nákladů

Fotovoltaika běží i v roce 2021… v roce 2022 a dál zažije teprve boom

Program na dotaci fotovoltaiky v roce 2021 běží i nadále a určitě i v roce 2022 v něm příliš mnoho nemění. Jde pořád o novinku, i přesto, že možnost této dotace tady již několik let je, a mnoho lidí stále neví, jestli se jim investice do solárních panelů někdy vrátí a jestli se to vůbec oplatí.

Další relevantní informace a odkazy:  Dotace na rekonstrukce domu

Aktuálně ze zpráv pro další roky: Česko zažije boom co se týká dalších dotací, viz:

Na podporu nízkoemisních technologií půjdou řádově stovky miliard korun. Největší zájem je o dotace solárních elektráren.

Zatím u nás bylo možné ucházet se o podporu na obnovitelné zdroje v rámci stávajících operačních programů ministerstev průmyslu, životního prostředí a dopravy, případně v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.

Nejpopulárnější možností, jak čerpat dotace je zatím program Státního fondu životního prostředí Nová zelená úsporám, která má k dispozici ročně čtyři miliardy korun na výstavbu energeticky úsporných budov, modernizaci domovních technologií, střešní solární instalace apod.

Letos se ale podnikatelům v obnovitelné energetice otvírají hned tři zcela nové kanály, pěchované stamiliardami korun z českých rozpočtů i Evropské unie, a ty jsou: Modernizační fond k podpoře nových technologií v energetice – o tento je zájem už teď vyšší než bude výše podpory. Pomocí grantů a půjček budou rovněž podporovány kraje formou výstavby zelených elektráren, digitalizace nebo rekvalifikace zaměstnanců.

Celý, a rozhodně zajímavý článek, pokud vás témata fotovoltaiky zajímá, si přečtěte zde.

Příklad ceny

Cena domácí fotovoltaiky s akumulací se pohybuje okolo 60 000 – 150 000 Kč u elektráren s ukládáním přebytků do teplé vody a mezi 100 000 – 500 000 Kč u systémů s baterií nebo tepelným čerpadlem (rok 2021), v obou případech s využitím dotace.

Cena celého systému se samozřejmě liší v závislosti na konkrétní instalaci a lze ji téměř neomezeně navyšovat (nabíjení elektromobilu, vyhřívání bazénu nebo skleníku, vícedenní záloha proti výpadku, ostrovní systém…).

Příspěvek byl publikován v rubrice Solární panely se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 komentářů: Dotace na fotovoltaiku 2021: Souhrnné informace

 1. Petr Housa napsal:

  Na co muže dosahnout s.r.o. s potencialem 50 kW ? Děkuji Housa

  • Jakub napsal:

   Dobrý den,
   Pokud máte zájem o FVE o instalovaném výkonu 50 kWp, tak zde neplatí dotační titul pro RD ale týká se to firem.

   Pro firmy ale je možný dotační titul v rámci revitalizace objektu.

 2. Milan Řehovský napsal:

  Mohu požádat o dotaci na FVE (4,1 kWp s bateriovou akumulací 7 kWh) když je již RD postaven a není ještě zkolaukován ? Kolaudace je předpokládána v roce 2021, ale je možné, že až 2022 (závisí to na obci, kdy bude zkolaudována přístupová cesta – stavební povolení bylo vydáno na základě přislíbení obce k vybudování příjezdové cesty).

  Děkuji za odpověď.

 3. Martina napsal:

  Dobry den,
  Je mozne zadat na solarni panely na ohrev vody, dum je jiz asi rok zkolaudovam. V pripade, ze ano kam s mam obratit.
  Dekuji moc

 4. Jakub napsal:

  Na co muže dosahnout s.r.o. s potencialem 50 kW ? Děkuji

  • Jakub napsal:

   Dobrý den,
   Pokud máte zájem o FVE o instalovaném výkonu 50 kWp, tak zde neplatí dotační titul pro RD ale týká se to firem.

   Pro firmy ale je možný dotační titul v rámci revitalizace objektu.

 5. Jakub napsal:

  Dobry den,
  Je mozne zadat na solarni panely na ohrev vody, dum je jiz asi rok zkolaudovam. V pripade, ze ano kam s mam obratit.
  Dekuji moc

  • Jakub napsal:

   Dobrý den,

   žádat můžete přes různé zprostředkovatele dotací, kteří vám dotaci pomůžou vyřídit, anebo sami přes oficiální program zde: https://zadosti-nzu.sfzp.cz/. V případě dotazů doporučuji „Nové zelené úsporám“ zavolat.

   Více informací o možnostech na dotaci na solární panely (pro ty, kteří článek nečetli), se dočtete zde.

   J.

 6. Jakub napsal:

  Dobrý den, mám plynový kotel (Protherm Panther 24KOV, r.v. 2006), mohu žádat o dotaci za jeho na náhradu? Děkuji za odpověď.

 7. Jakub napsal:

  Dobrý den, ano, v tzv. kotlíkové dotaci jsou zahrnuty i plynové kotle. O dotaci tak můžete žádat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.