Dotace Oprav dům po babičce 2023/2024

Nová dotace „Oprav dům po babičce“ slouží pro komplexní renovace nemovitostí a jejím cílem je urychlit tempo renovací starých budov. Dotace je formou zálohového financování.

Jaká je výše dotace?

 • Až 1 milion korun na komplexní (optimální) zateplení
 • Dotace pokryje celkem 50 % způsobilých výdajů
 • Další prostředky na ostatní úsporná opatření
 • Peníze si lze nechat proplatit předem ZÁLOHOVĚ

Kdo o tento typ dotace může zažádat?

Zažádat o dotaci „Oprav dům po babičce“ mohou fyzické osoby, která jsou vlastníkem nemovitosti a jsou ekonomicky aktivní, tj. zaměstnanci, zaměstnavatelé, osoby samostatně výdělečně činné, pracující důchodci, pracující studenti a učni, rodiče na mateřské dovolené. Žadatel podává žádost jako fyzická osoba nepodnikající, to znamená, že v případě osob samostatně výdělečně činných není možné podat žádost tzv. na IČO.

Žadatelé tedy mohou být všichni vlastníci rodinných domů, ale i rekreačních objektů, které jsou užívané pro trvalé bydlení. Žadatelé musí být zaměstnanci, zaměstnavatelé, osoby samostatně výdělečně činné, pracující důchodci, pracující studenti nebo rodiče na mateřské dovolené. Tito žadatelé se shrnují pod výraz ekonomicky aktivní.

Na co přesně se dotace vztahuje?

Chcete-li čerpat tuto zálohovou dotaci Oprav dům po babičce, musíte splnit podmínku realizace důkladného optimálního zateplení. Tímto je potřeba dosáhnout požadovaných energetických úspor.

Lze požádat i v rámci dalších úsporných opatření. Příkladem je instalace fotovoltaické elektrárny, výměna zdroje tepla, dobíjecí stanice pro elektromobil, dešťovka a další.

Dotační program Oprav dům po babičce vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR a spadá tak pod dotační Nová zelená úsporám.

Souhrn volitelných opatření v rámci dotace

 • Optimální izolace
  Finanční podpora na celkovou izolaci obvodových stěn, střechy, stropů a podlah u existujících rodinných domů. Tato pomoc zahrnuje také výměnu oken, dveří a dalších stavebních otvorů, stejně jako instalaci stínící techniky.

  Podpora ve výši 30 000 až 1 000 000 Kč
 • Výměna topných systémů
  Finanční podpora na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva nižší než třída 3, topných olejových kotlů, lokálních topidel (např. kamen) používaných jako hlavní zdroj tepla za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Také se týká výměny plynových kotlů starších než 20 let a elektrického vytápění za tepelné čerpadlo.

  Podpora ve výši 45 000 až 140 000 Kč
 • Fotovoltaické systémy
  Finanční podpora na solární fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční sítí. Vyprodukovaná elektrická energie je preferenčně využívána v domě.

  Podpora ve výši 60 000 až 200 000 Kč
 • Ohřev teplé vody a solární systémy
  Finanční podpora na pořízení a instalaci nového systému na ohřev teplé vody pomocí solárních panelů nebo tepelného čerpadla.

  Podpora ve výši 45 000 až 60 000 Kč.
 • Řízené větrání s rekuperací
  Finanční podpora na systémy kontrolované ventilace s rekuperací tepla.

  Podpora ve výši 105 000 Kč.
 • Využití tepla z odpadní vody
  Finanční podpora na systémy využívající teplo z odpadní vody včetně příslušenství a zapojení systému.

  Podpora 5 000 až 50 000 Kč.
 • Zelená střecha
  Finanční podpora na výstavbu zelených střech na rodinných domech nebo jiných nadzemních stavbách v majetku žadatele.

  Podpora 800 až 100 000 Kč.
 • Zachycování dešťové a odpadní vody
  Finanční podpora na efektivní zachycování a využívání dešťové a odpadní vody, kterou lze využít k zavlažování zahrady nebo jako užitkovou vodu.

  Podpora 27 000 až 105 000 Kč.
 • Ekologická mobilita
  Podpora na pořízení a instalaci dobíjecí stanice pro osobní elektromobil a dalších zařízení nezbytných pro jeho provoz.

  Podpora 15 000 Kč.

Co lze získat v rámci dotace navíc?

 • Na každé nezaopatřené dítě lze získat rodinný bonus 50 tisíc korun
 • 10% bonus z celkové výše dotace pro Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj. Případně pro obce podporované státem, kde seznam lze najít na stránkách Zelené úsporám
 • Navíc ještě bonus 10 tisíc korun za každou kombinaci opatření. Když je zažádáno v rámci dotace na zateplení ve stejné žádosti také o dotaci na další úsporná opatření

Cílem státu je využití stávajícího bytového fondu, zrychlení jeho renovace a zvyšování dostupnosti kvalitního a úsporného bydlení.

Jaký je rozdíl mezí dotací Oprav dům po babičce a standardní Nová zelená úsporám?

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že dotaci Oprav dům po babičce může žadatel získat v plné výši ještě před samotnou realizací. Standardní program Nová zelená úsporám vyplácí dotace pouze zpětně.

V obou případech jsou dotace k dispozici jen na část výdajů, nicméně v případě programu Oprav dům po babičce je možné získat na zbytek nákladů navíc ještě zvýhodněný úvěr bez nutnosti zástavy nemovitosti.

Komentáře (Zatím žádné)

Zanechte odpověď