Fotovoltaika na chatu: V roce 2022 jde o hit

0
Share

Přeměna sluneční energie na energii elektrickou pomocí fotovoltaiky se stává velmi oblíbeným způsobem úspory finančních prostředků pro majitele chat i chalup. Fotovoltaika – nejen fotovoltaika na chatu – již nějakou dobu přestala být drahou a neefektivní volbou, která využívá sluneční energii. V současné době se odvětví fotovoltaiky rozvíjí velmi dynamicky a díky státní podpoře získává nejen ekologické, ale také finanční opodstatnění pro chataře a chalupáře.

I v omezených podmínkách lze najít řešení při instalaci fotovoltaiky, na tuto možnost přišli již i majitelé chat a chalup. Na aktuálním trhu s fotovoltaikou najdete řadu nabídek malých fotovoltaických systémů například i pro karavany, obytná auta nebo dokonce zahradní domky. Nejde-li v takovém případě systém kombinovat s dodávkami z el. sítě, můžete požadovaný výkon fotovoltaické elektrárny omezit třeba jen na svícení a využívat k tomu spotřebiče na propan-butan či elektrocentrálu na benzín.

Fotovoltaika na chatu a její pořízení

Při volbě jakéhokoli fotovoltaického systému pouze pro vaši chatu (ostrovní systém) se vyhnete časově i administrativně poměrně velmi náročné proceduře získání potřebných povolení a licencí od distributora elektřiny a Energetického úřadu. Chcete-li však jít touto cestou, konzultujte s dodavatelem fotovoltaického systému i to, zda je součástí dodávky i pomoc při vyřízení povinných formalit. A v každém případě si předem zjistěte, zda je vůbec možné potřebná povolení získat, protože jednotliví distributoři mají také své limity.

Samotná instalace fotovoltaických panelů a dalších zařízení na vlastní chatě je obvykle záležitostí několika dnů a pak vám již nic nebrání zapomenout na voskové svíčky a baterky.

>Zajímají vás dotace na fotovoltaiku?<

Spotřeba elektrické energie na chatě s rozmyslem

Samozřejmě k plné spokojenosti s provozem fotovoltaiky na chatě či chalupě je velmi důležitá i správná volba el. spotřebičů. Již při plánování fotovoltaického systému proto sepište seznam všech el. spotřebičů a alespoň od oka navrhněte rozsah jejich používání. Sepište si například, kolik světel bude potřeba a jak dlouho zpravidla svítíte.

Na seznamu by určitě neměla chybět chladnička a také televizní přijímač nebo počítač. K osvětlení jsou nejvhodnější úsporné LED světla a k dostání je poměrně velmi široký výběr LED světel, srovnatelných s výkonem klasických žárovek 60 až 100 wattů. Počítejte ale s tím, že fotovoltaika není zrovna tím nejvhodnějším způsobem pro zátěžový provoz dílny. Ne že by nebylo možné na chatě zapojit také el. pilu nebo vrtačku, je však nutné dimenzovat fotovoltaický systém na ruční nářadí, což například vyžaduje silnější měnič napětí fotovoltaického systému. Řešením je samozřejmě akumulátorové nářadí, které má na chatě každý kutil. Akumulátory dobijete doma z běžné sítě, ale i dobíjení z fotovoltaického systému je méně zátěžové než přímý pohon nářadí.

Stavební povolení pro fotovoltaiku na chatě nepotřebujete

Pro malé fotovoltaické instalace umístěné na střeše nebo fasádě chaty či chalupy stavební povolení nepotřebujete, stačí jen instalaci fotovoltaiky ohlásit na příslušném stavebním úřadě.

Na zemní fotovoltaické instalace u vaší chaty podle zákona o energetice už ale potřebujete nejen stavební povolení, ale také kladné stanovisko patřičných orgánů.

Fotovoltaika je přínosem pro vás, vaše finance i životní prostředí. Investicí do fotovoltaiky na své chatě či chalupě se stáváte nezávislými na neustále rostoucích cenách el. energie, ale také měníte střechu svého prázdninového obydlí.

Přečtěte si recenzi na firmu Schlieger, českého poskytovatele fotovoltaických systémů.