Dotace na nízkoenergetický „pasivní dům“

Dotace pro nízkoenergetické domy jsou součástí operačního programu Zelená úsporám (2014-2020). Vláda chce tímto podporovat častější využívání ekologičtějších zařízení v domácnosti jako jsou zelené střechy nebo solární panely, tak i koupi nových domů s velmi nízkou energetickou náročností, na které můžete získat až 450tis. Kč. Update: V roce 2021 však dotace na pasivní domy pokračují…

Když jsme u toho, často dochází k záměně slova nízkoenergetický a pasivní. Je to vlastně sporné… Nízkoenergetické domy jsou, jak z názvu vyplývá domy s nízkou spotřebou energie. Ale pasivní, dle platné legislativy, jsou také doby s nízkou spotřebou a zároveň zde spadají i domy úplně energeticky soběstačné. To se má ale od začátku roku změnit a za pasivní domy mají být považovány opravdu jen ty s nulovou spotřebou.

Do konce roku 2021 mohou lidé žádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám nejen na svůj pasivní dům, ale taky na různé rekonstrukce nebo na nový kotel.

Další relevantní informace a odkazy:  8 ZAJÍMAVÝCH FAKTŮ O SOLÁRNÍCH PANELECH, KTERÉ JSTE PRAVDĚPODOBNĚ NEVĚDĚLI

Na co konkrétně můžete dostat dotaci na pasivní dům?

  • na nákup nového RD s velice nízkou energetickou náročností
  • stavbu zelené střechy – podle nás v Česku stále nevyužívaná věc a přitom to vypadá elegantně a vláda to podporuje. Rovněž můžete využít program Dešťovka.
  • využití tepla z odpadních vod.

Výše podpory je 300 nebo 450 tisíc korun, v případě splnění vypsaných podmínek.

Kdo o dotaci na nízkoenergetický dům může žádat?

Dotace na nízkoenergetický dům (pasivní dům)
Dotace na nízkoenergetický dům

O dotaci na nízkoenergetický, též pasivní dům, může žádat jakákoli fyzická osoba, společenství vlastníků, bytová družstva, města nebo obce, podnikatelé a další právnické osoby, které jsou zároveň prvním vlastníkem domu. Žádat můžete elektronicky vy sami nebo najít firmu, která se zprostředkováním těchto dotací zabývá.

K pasivním domům neodmyslitelně patří moderní technologie a zdroje na obnovitelnou energii. Tohoto se nejvíce týká fotovoltaika – solární panely. Většinou jsou podporovány panely/ tašky s větším výkonem, čili určené pro rodinné domky.

Další relevantní informace a odkazy:  Typy obnovitelné energie

Zdroj: www.drevostavitel.cz/clanek/nova-zelena-usporam

Příspěvek byl publikován v rubrice Pasivní domy se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.