Dotace pro začínající zemědělce 2022

Představitelé Evropské unie schválili v minulosti zavedení dotací pro mikro a malé zemědělské podniky podle hodnoty standartní produkce. Za tímto účelem jsou vždy vypsány výzvy pro danou podporovanou oblast výroby.

Podmínky získání dotace pro začínající zemědělce

Žadatelem o takovouto dotaci se může stát osoba, mladý zemědělec, který již dosáhl věku 18 let a zároveň nedovršil ještě 41. narozeniny. Musí však mít minimální zemědělskou kvalifikaci, případně ji za stanovených podmínek dosáhnout a to do 36 měsíců od podpisu Dohody o poskytnutí dotace.  Poslední základní podmínkou je, že jako vedoucí podniku zahajuje zemědělskou činnost poprvé.

Aby byla dotace zemědělci přidělena, musí také předložit podnikatelský plán na následující 4 roky. Součástí tohoto plánu musí být realizace zemědělské činnosti na území České republiky s výjimkou území hlavního města Prahy, na kterém se tato činnost nedovoluje. Zahájení podnikatelského plánu musí nastat nejpozději 9. měsíc po podpisu Dohody o poskytnutí dotace.

Začínající zemědělec může dostat dotaci ve výši až 1 200 000Kč

V čase, kdy je žádost o dotaci podána, musí již zemědělec dosahovat tržeb ze zemědělské prvovýroby, které pro něj generují příjem v minimální výši 9 200 CZK za měsíc, maximálně však €125 000 za rok

Dotaci vy výšce €45 000, tedy přibližně 1 200 000 CZK, obdrží podnikatel ve třech splátkách. První splátka, která činí 50 % celkového objemu, je vyplacena okamžitě po schválení žádosti o dotaci. Druhá část peněžního objemu bude uvolněna po ukončení druhého roku podnikání. Druhá splátka činí 45 % celkového objemu. Zbylých 5 %, které tvoří splátku poslední, bude zemědělci přidělena v případě řádného plnění podnikatelského plánu.

Tato zemědělská dotace pochází z Programu rozvoje venkova 2014-2020 a je poskytována přes Státní zemědělský intervenční fond.

Na co lze dotaci použít

Příjemce dotace ji může použít na investice do zemědělských staveb a technologií, pořízení speciálních mobilních strojů, na úpravu a zpracování vlastní produkce zemědělské výroby, a to včetně staveb na jejich skladování, nákup zemědělských nemovitostí, hospodářských zvířat, sadby a osiva a nákup krmiv, hnojiv a prostředků pro ochranu rostlin. 

Čtěte také článek o dotacích na půdu nebo zemědělskou techniku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dotace na fotovoltaiku. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Dotace pro začínající zemědělce 2022

 1. Andrea R. napsal:

  Dobrý den, potřebovala bych pomoci ze získáním dotace na zemedelskou pudu, jsem začínající zemědělec. Děkuji.

 2. Anonym napsal:

  Dobrý den chtěl bych se zeptat co přesně znamená mít minimální zemědělskou kvalifikaci. Děkuji

 3. Lenka napsal:

  Dobrý den, to by mě také zajímalo. Co přesně znamená mít minimální zemědělskou kvalifikaci? Mám vystudovanou Obchodní Akademii, tak by mě zajímalo, co musím udělat, abych toto „minimum“ měla.
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *