Dotace v zemědělství: Příspěvky na stroje, půdu a technologie

Dotace v zemědělství je forma podpory zemědělcům, pod záštitou státního zemědělského intervenčního fondu. Ten podporuje zemědělce jak přímými platbami, zprostředkovává státní dotace nebo spravuje dotační programy pro různé oblasti v zemědělství. Jednotlivé operační programy byly vypsány na rok 2014 – 2020.

Ať už v zemědělství začínáte nebo máte několik let za sebou a nakupujete půdu nebo stroje, tak i vy máte možnost, za určitých podmínek, čerpat dotace. Článek je sepsán z oficiálních zdrojů.

Dotace na zemědělské a stavební stroje

Co si pod tím představit? Prakticky všechny programy a dotace, co kdy byly jsou určeny na nové, například stavební stroje, na nové technologické zemědělské stroje, které jsou třeba inovativní, disponují novou technologií nebo pokud vy sami vyrábíte něco nového a potřebujete k tomu další vybavení. Může jít taky o dotace na technologie pro začínající firmy nebo na budování infrastruktury.

Není to tak, že bychom měli možnost dotace na jakýkoli stroj, nebo stroj, který už vlastníme několik let.

Nejčastěji hledáte informace o dotacích na stroje stavební, CNC, lesnické stroje, dřevoobráběcí, zemní či zametací.

Postačí, když si vyhlédnete zprostředkovatele, kteří se zaměřují výhradně na dotace na stroje. Zažádat o dotaci však můžete, jako podnikatelský subjekt, i vy sami.

Podívejme se teď, jaké dotace a programy jsou nebo byly k dispozici a co byste mohli využít.

Dotace v zemědělství: Využitelné programy pro vás

Dotace v zemědělství jsou s nárůstem zájmu o české výrobce velmi důležité. Aby zemědělství jako takové mohlo růst, musí investovat do nových a efektivnějších zařízení, než která mají. Jaké programy mohou zemědělci využít?

Další relevantní informace a odkazy:  Dotační program na výměnu kotle

Program Inovace pro obory zpracování odpadu

Získejte dotaci až 75 mil. Kč z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Termín pro přihlašování začal v měsíci říjen 2020 – program je tedy aktuální a otevřen pro vaše žádosti! Datum ukončení je po vyčerpání dotací nebo do 21.9. roku 2021.

Slouží pro podniky různých velikostí a to na nákupy strojů, ale klidně i hardware či softwaru. Podmínkou však je, že jste ze zpracovatelského průmyslu nebo se zabýváte zpracováním odpadu.

Získejte 1-75 milionů s tím, že procento podpory na nový nákup se pohybuje od 25 – 45 procent. Čím menší podnik, tím větší procento podpory.

Dotační program Technologie 4.0 pro zavádění automatizace

Využití tohoto programu pro technologie zde najdou opět podniky různých velikostí s pravidly – čím menší počet zaměstnanců, tím větší procento podpory. Pravděpodobnost schválení dotace mají pouze projekty zaměřené na komplexní zvýšení automatizace (jde o propojení strojů s informačními systémy, robotizace, automatizované systémy apod.). 

O jaké stroje konkrétně jde? Obecně jsou to automatizované linky všeho druhu. Příklady: výrobní stroje – svařovací roboty a linky, CNC, lisy nebo laserové technologie.

Program Potenciál na pořízení výzkumného vybavení, výstavba budov

Na případné dotazy se můžete obracet na program, jehož celý název je: Operační programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). Datum uzavření koncem roku 2020. Nové termíny zatím vypsány nejsou, ale věříme, že po vypsání nových operačních programů s platností od roku 2021, bude program Potenciál, spolu s jinými opět otevřen.

Další relevantní informace a odkazy:  Dotace na zemědělskou půdu

Žadateli můžou být i kraje, obce, vysoké školy, různé nadace, družstva či ústavy a mezinárodní nevládní organizace.

Program Úspory energie – jak získat tuto dotaci?

Je to čerstvě otevřený program s příjmem žádostí do června roku 2021. Je určen pro širokou škálu oblastí, jako například zemědělství, cestovní ruch, zpracovatelský sektor či výroba energií. Pro fotovoltaiku jsou o trochu výhodnější podmínky v tom, že procento proplacení výdajů je od 60-80%. (III. výzva – Fotovoltaické systémy v rámci programu Úspory energie)

Vypadá to, že na oboru podnikání až tak nezáleží, spíše je povinnost, aby vaše nová investice šetřila energii. Čili, pokud vyměníte staré neefektivní stroje, pokud chcete zateplovat domy, modernizovat rozvody nebo pokud se chystáte využívat odpadní energii z vašeho procesu výroby.

Posledním otevřeným programem, s příjmem žádosti až do dubna roku 2021 je

Program služby infrastruktury pro firmy poskytující poradenství

… a týká se těch vás, co poskytujete služby pro malé podniky v oblasti výzkumu, poskytujete poradenství ohledně podnikání, nebo máte náklady spojené s investicemi či mzdami.

O dotacích pro začínající zemědělce si můžete přečíst článek zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zemědělství se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.