Dotace na novostavbu – Na co lze získat dotaci?

Aktuálně běží v České republice dotační program “Nová zelená úsporám”, který v období do konce roku 2021 umožňuje žadatelům získat dotaci na novostavbu.

V rámci tohoto programu lze na novostavbu získat více na sobě nezávislých dotací v následujících oblastech:

 • Celá stavba- podmínkou je splnění podmínek pro tzv. pasivní dům,
 • Solární kolektory- v této oblasti lze žádat i o dotaci na rekonstrukcí,
 • Fotovoltaika– taktéž lze žádat i na rekonstrukci.

Dotace na celou novostavbu z programu Nová zelená úsporám

V této části programu je umožněno získat 300 000,- nebo 450 000,-. Jedná se o podporu novostaveb. Tuto oblast však není možné kombinovat s jinými žádostmi o dotaci.

Získání finanční podpory je podmíněno zařazením stavby do tzv. nízkoenergetických, neboli pasivních domů. Takovýto dům musí splňovat podmínky energetické náročnosti kategorie “A”. Pro zařazeni do této skupiny musí být, mimo jiné, přítomný systém řízeného větrání s rekuperací tepla, nadstandardní zateplení objektu, trojskla, apod.

Další relevantní informace a odkazy:  Biosolární střechy - Kombinace solárních panelů a zeleně. Už jste o tomhle slyšeli?

Dotace na solární kolektory

Tato dotační část umožňuje získat podporu ve dvou oblastech:

 • Na systém pro přípravu teplé vody ve výšce dotace 35 000,-,
 • Na systém pro přípravu teplé vody a přitápění ve výšce 50 000,-.

Podpora fotovoltaiky – solárních panelů

Fotovoltaika obsahuje následující dotační podprogramy:

 • Systém na ohřev teplé vody s přímým ohřevem s dotací 35 000,-,
 • Systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků, kde celkový využitelný zisk přesahuje nebo se rovná 1 700 kWh za rok s dotací 55 000,-,
 • Systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem více nebo rovno než 1 700 kWh za rok s dotací 70 000,-,
 • Systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem více nebo rovno než 3 000 kWh za rok s dotací 100 000,-,
 • Systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem více nebo rovno než 4 000 kWh za rok s dotací 150 000,-,
 • Systém efektivně spolupracující se systémem vytápění a přípravy teple vody s tepelným čerpadlem s dotaci 150 000,-.
Další relevantní informace a odkazy:  Dotace na fotovoltaiku 2021

Vláda České republiky zároveň nabízí i další dotační programy na podporu koupě nových, nebo výměnu starších oken, nákup tepelných čerpadel, nebo na zateplení objektu, které jsou součástí velkého dotačního programu Nová zelená úsporám.

Nová zelená úsporám se těší vysokému zájmu českých občanů. V roce 2020 došlo oproti roku 2018 k navýšení počtu žádostí o 40% a bylo vyplaceno přes 10 miliard korun. Tyto čísla jsou tak jasným důkazem, že zmírnění podmínek i zjednodušení administrativy zabralo a o program projevují lidé zájem stále více.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pasivní domy, Solární panely se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.