Tepelná čerpadla vzduch-voda: Principy fungování

Tepelná čerpadla vzduch-voda mohou zajistit účinné vytápění a chlazení vaší domácnosti, zejména pokud žijete v mírném podnebí. Po správné instalaci může tepelné čerpadlo vzduch-voda nabídnout domu jedenapůlkrát až třikrát více tepelné energie, než kolik spotřebuje elektřiny. K tomu může dojít díky tomu, že tepelné čerpadlo teplo přenáší, a nikoliv přeměňuje z určitého druhu paliva, jako to dělají běžné spalovací topné systémy.

Přestože se tepelná čerpadla vzduch-voda používají ve většině Spojených států a skandinávských zemí, obecně se při nízkých teplotách příliš neosvědčují. V klimatických oblastech s teplotami pod bodem mrazu v zimě nemusí být tepelná čerpadla vzduch-voda rentabilní pro všechny vaše potřeby vytápění. Pokud byste instalovali plynový topný systém, který by fungoval jako záložní, můžete tento problém překonat. Tepelná čerpadla vzduch-voda speciálně navržená pro chladné podnebí však začala přinášet slibné výsledky.

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch voda?

Kompletní a moderní systém tepelného čerpadla nabízí efektivní úsporu energie a snížení emisí oxidu uhličitého. Výroba tepla je bezpečná a úsporná díky integrovanému ohřívači teplé vody, ponornému ohřívači, oběhovému čerpadlu a klimatizačnímu systému ve vnitřní jednotce. Teplo je získáváno zvenčí prostřednictvím venkovní jednotky, kde cirkuluje chladivo, které v uzavřeném potrubním systému přenáší teplo ze zdroje do vnitřní jednotky. Kritéria, podle kterých se teplo přenáší, lze zjednodušeně popsat takto:

  1. Venkovní jednotka přijímá teplo z okolního vzduchu a předává ho chladivu.
  2. Kompresor zvyšuje teplotu chladicího média.
  3. Chladicí kapalina předává teplo do zásobníku teplé vody prostřednictvím výměníku tepla.
  4. Horká voda cirkuluje do radiátorů a vodovodních baterií.
  5. Studená voda se vrací zpět do zásobníku
  6. Chladicí kapalina se ze zásobníku přivádí do venkovní jednotky.
  7. Obrácením výše uvedeného procesu by chladivo ve venkovní jednotce odebíralo teplo z vody a uvolňovalo ho do venkovního prostředí, čímž by tepelné čerpadlo mohlo v případě potřeby ochlazovat domácnost.

Komentáře (Zatím žádné)

Zanechte odpověď