Jaké tepelné čerpadlo do starého domu

1
starší dům tepelné čerpadlo
Share

Patří tepelné čerpadlo do starého domu? Samozřejmě. Tepelné čerpadlo není jen doménou novostaveb a může fungovat také ve starších domech a to bez větších rekonstrukcí. Měli byste si nicméně pohlídat několik kritérií a zamezit tak větším tepelným ztrátám, aby se vám provoz tepelného čerpadla vyplatil. Kamenem úrazu bývá nedostatečné zateplení domu, špatné těsnění oken či stará otopná soustava.

Tepelné čerpadlo do starého domu: Zateplením domu proti tepelným ztrátám

Tepelným čerpadlem můžete ušetřit až 80 % nákladů za vytápění a ohřev vody. Komu by se taková úspora nehodila? Kouzlo ekonomického vytápění ale nespočívá jen v čerpadle samotném, část úspěchu závisí také na kvalitní tepelné izolaci domu. Strop, stěny, fasáda, okna, dveře i střecha. Tím vším může teplo vytvořené čerpadlem unikat pryč z domu a z úsporného topení je rázem topení neefektivní. Doporučujeme proto konzultovat s technickým specialistou, zda tepelné čerpadlo naplní vaše očekávání ohledně úspor i bez rekonstrukcí nebo zda je potřeba před samotnou instalací technologie dům lépe tepelně izolovat. Navíc na financování tepelné izolace vašeho domu nemusíte být sami. V rámci dotací Nová zelená úsporám dosáhnete na zateplení domu či lepší těsnění oken snáze.

50 000 KČ SLEVA NA TEPELNÉ ČERPADLO: Více informací

Abyste dostali z tepelného čerpadla to nejlepší, technický specialista si s vámi na první konzultaci projde aplikaci na výpočet tepelných ztrát domu. Podíváte se společně na faktory jako je plocha domu, výška stropů nebo stav oken a radiátorů. Na základě tohoto výpočtu pak sestavíte projekt a dimenzujete systém pro vytápění na míru. V rukou tak máte jasná data, dle kterých můžete odhadnout předpokládané provozní náklady tepelného čerpadla.

Jaký druh tepelného čerpadla do starého domu je vhodný?

Výběr tepelného čerpadla by se měl odvíjet od tepelných ztrát domu a vašich očekávání. Majitele velmi dobře zatepleného pasivního domu se ztrátou pod 5kW vyjde nákup i provoz tepelného čerpadla levněji, protože od svého tepelného čerpadla nevyžaduje příliš vysoký výkon. Vystačí si tak s čerpadlem o výkonu 3-10 kW.

Oproti tomu vlastníci starších domů s většími tepelnými ztrátami budou muset sáhnout po vysokoteplotním tepelném čerpadle se silnějším výkonem, aby ztrátu dorovnali. Kvalitní tepelná čerpadla Premium X21 jsou běžně instalovány do starších domů. Tento špičkový model o výkonu až 23 kW funguje na bázi vzduch-voda, proto jeho pořízení není příliš finančně náročné a vyžaduje minimální stavební zásahy do vaší zahrady.

Tepelná čerpadla, konkrétně firmy Schlieger bezproblémově fungují až do –25  °C a dosahují výstupní teploty vody až 62  °C. V kombinaci se záložním zdrojem, typicky elektrokotlem, dokáží utáhnout i teplotně náročnější provoz staršího domu za mrazivého počasí.

Pozor na staré radiátory

Základní poučka zní: „tepelné čerpadlo pracuje nejlépe s nižší teplotou vody v otopné soustavě“. Pokud tedy vaše starší radiátory vyžadují vytápění na vyšší stupně, tj. máte vysokoteplotní otopnou soustavu, efektivita tepelného čerpadla se nikdy nedostane na úroveň novějších nízkoteplotních otopných soustav. Tepelné čerpadlo funguje nejekonomičtěji, když vodu zahřejete na cca 30  °C. Taková kritéria typicky splňuje například podlahové topení nebo nízkoteplotní radiátory. Za jejich pořízení si připlatíte, výdaje se vám však díky ekonomickému provozu tepelného čerpadla vrátí.

Tepelná čerpadla viz výše si budou dobře rozumět i s otopnou soustavou vytápěnou na cca 50  °C, nemusíte tedy hned měnit všechny radiátory za ty nejnovější. Majitelé starších topení by ale měli zpozornět, pokud soustavou musí proudit voda o 70-80  °C. V takových případech je vhodné nechat si poradit od odborníka, který dokáže spočítat finanční náročnost provozu čerpadla a případně doporučit výměnu otopné soustavy.

U starších radiátorů můžete narazit i na další úskalí, bývají totiž menší a plocha pro přenos tepla nemusí pro efektivní provoz tepelného čerpadla stačit. U novostaveb se většinou setkáváme se širokým potrubím a velkými radiátory, zatímco rozvodové trubky starších domů jsou spíše úzké. Otopná soustava tak může lehce podléhat zanesení nečistotami a zarůstání. To pro její provoz neznamená nic dobrého ať už je napojeno na soustavu tepelné čerpadlo nebo ne. Zdroj energie může vytápět na plné obrátky, ale kvůli nečistotám v úzkých trubkách se teplá voda do radiátoru pořádně nedostane.

Jak minimalizovat hlučnost tepelného čerpadla?

Se zvuky tepelných čerpadel je to jako s lidskými hlasy. Každý je jiný. Některý příjemný, jiný vám rve uši. Jeden tichý jako šepot, druhý uřvaný jako pardál. Lidský hlas neovlivníte, zvuk tepelného čerpadla ano. Více na blogu českého výrobce čerpadel.

Fotovoltaická elektrárna s baterií, nebo s akumulací do vody?

Před pár lety dávali Češi přednost fotovoltaice s akumulací do ohřevu vody. V neprospěch fotovoltaického systému s baterií tehdy hovořila vyšší pořizovací cena baterie a taky její menší životnost. Dnes už je vše jinak. Číst více.

Na jak velkou fotovoltaiku dostanete dotaci?

Chtěli byste získat dotaci na fotovoltaickou elektrárnu? To naprosto chápeme. Šetřit na platbách za energie, chovat se ohleduplně k životnímu prostředí, a ještě na to vše dostat příspěvek až 200 000 Kč. Více zde.

5 rad, jak nenaletět dodavatelům energií

Na energetickém trhu to vře. Ceny elektřiny a plynu letí prudce vzhůru. Výjimkou není ani zdražení o desítky procent za jediný den. Naprosto neočekávaný vývoj burzy ukazuje také pravou tvář dodavatelů energií. Více zde.

Ochrání vás fotovoltaika před blackoutem?

Máte rozkoukaný film, pračka zrovna dává do gala vaše oblečení na zítřek a z trouby to voní rozpečenou buchtou. Jenže najednou je po pohodě. Obraz zmizí v tom nejlepším a zastaví se také všechny ostatní elektrické přístroje. Vypadl proud. Více.