Dotace na tepelné čerpadlo s fotovoltaikou

Fotovoltaika a tepelné čerpadlo? Kombinace, která vám zajistí až 75% nezávislost.
Potýkáte se každoročně s vysokými účty za energie a přemýšlíte o řešení, které by tyto problémy mohlo dlouhodobě vyřešit? Možná právě pro vás může být vhodným řešením kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla. Pojďme na článek: Dotace na tepelné čerpadlo s fotovoltaikou.

Kombinace vlastní výroby elektřiny a vytápění tepelným čerpadlem je dnes jedním z nejefektivnějších řešení, ať už z ekonomického nebo ekologického hlediska.

Jak funguje výroba elektřiny?

Kombinace fotovoltaiky a tepelných čerpadel je jedním z často využívaných ekologických zdrojů energie, jehož hlavní výhodou je téměř nezávislá výroba teplé užitkové a topné nebo chladicí vody při nízkých provozních nákladech. K provozu tepelného čerpadla je zapotřebí pouze minimální spotřeba energie pro kompresor nebo čerpadlo. Pro jeho dodávku je vhodnou volbou fotovoltaický článek, který k výrobě elektřiny využívá tzv. fotoelektrický jev. Tyto články jsou tvořeny polovodičovými deskami (většinou z lomového kamene) a při dopadu slunečního světla na polovodičovou desku vzniká díky fotoelektrickému jevu elektrický proud. Tento proud pak lze využít k napájení domácích elektrických spotřebičů – např. tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo a fotovoltaika? Vytápění, ale i chlazení

Jednou z nesporných výhod kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky je kromě úsporného ohřevu teplé vody a vytápění také chlazení interiéru. V zimě, při průměrných teplotách daného období, je geotermální tepelné čerpadlo jedním z finančně nejvýhodnějších a zároveň nejekologičtějších řešení pro vytápění a ohřev užitkové vody v domě. Tepelné čerpadlo je totiž poháněno elektrickou energií, ale pouze jejím minimálním množstvím. Tepelné čerpadlo může také velmi účinně a levně ochlazovat interiér domu v létě ve spojení s topně-chladicími sálavými systémy. Na rozdíl od klimatizace, která má nejen vysokou pořizovací cenu a nutnost pravidelného servisu, ale také vysoké provozní náklady, mají komfortní funkčnost bez jakéhokoli hluku a nahrazují jakákoli jiná nevzhledná topná nebo chladicí zařízení.

Kombinace dotace na tepelné čerpadlo s fotovoltaikou: TOP řešení

O možnostech dotací na fotovoltaiku a tepelná čerpadla jsme pro vás již dříve připravili samostatné články. Kolik však můžete získat a na kolik by vás s dotacemi celá výstavba vyšla?

Výpočet řešení

Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody připojené k FV systému: Dotace 140 000 Kč

+

Základní instalace fotovoltaiky o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla: Dotace 100 000 Kč. (zdroj novazelenausporam.cz) Celkem tedy můžete získat zhruba 240 000 Kč. Výpočet, na kolik vás může vyjít čerpadlo + fotovoltaika mínus dotace se dočtete zde.

Některé společnosti vám zajistí rovnou instalaci jak fotovoltaiky, tak i tepelného čerpadla a na obojí vám za vás zařídí i žádost o dotaci. Řekněme, že jde o řešení tzv. na klíč, pokud si chcete zařídit vše pod jednou firmou. Pro tuto možnost koukněte třeba zde.

Komentáře (Zatím žádné)

Zanechte odpověď