Fotovoltaická elektrárna pro firmy a dotace 2023

Máte malý podnik a tíží vás stoupající ceny energií? Řešením do budoucna, které je dlouhodobé a prospěje i přírodě, mohou být například solární panely. Podnikatelé mohli využít také takzvaný Národní plán obnovy, v rámci, nějž mohou čerpat třetinu nákladů na fotovoltaický systém a až polovinu rozpočtu na bateriové systémy. Tento program byl otevřen až do konce června 2022 a jistě nebude svého druhu posledním. Solární elektrárna na střechu hotelu, restaurace nebo obchodu je velmi praktickým řešením bez větších starostí. Pojďme tedy na článek: Fotovoltaická elektrárna pro firmy a možnosti získání dotace v roce 2023.

Fotovoltaická návratnost pro firmy: Dotačních programů je hned několik

Existuje také Operační program Spravedlivá transformace, jenž nabídl podnikům z Ostravska, Ústecka a Karlovarska úhradu až 85 % výdajů spojených s touto změnou. Jak jistě každého napadne, jde také o to, aby se méně vytápělo uhlím, což bohužel značně zatěžuje ovzduší ve zmíněných regionech. V roce 2022 se rozběhl mimo jiné také program dotací z Operačního programu Technologie aplikace pro konkurenceschopnost, jenž nabídl polovinu nákladů malým firmám do 50 zaměstnanců a větším, které mají více než 250 pracovníků, úhradu až 30 % výdajů.

Aktuálně: Dotace na fotovoltaiku pro firmy se nyní zabývá tzv. modernizační fond. Do konce měsíce října 2022 byl například otevřen tento program. Doporučujeme nadále sledovat.

Spočítejte si hlavně návratnost

Fotovoltaická elektrárna pro firmy - dotace
Fotovoltaická elektrárna pro firmy

Za jak dlouho se náklady vrátí? Toto je třeba vědět ještě před tím, než se do podobných záležitostí naplno pustíte. Cena energií do budoucna pravděpodobně poroste a soběstačnost je pro vaši firmu zcela zásadní. V konkurenčním prostředí by jinak bylo hodně obtížné uspět, ale současně není důvod přecenit své reálné možnosti. Nezapomeňte, že vyřízení dotace trvá několik týdnů, je tedy namístě obrnit se trpělivostí jako při dalších úředních jednáních. Dotace bude vyplacena až tehdy, kdy je elektrárna zapojená do sítě a v plném provozu, na to je třeba nezapomínat. V každém případě platí, že žádost je dnes možné podat kompletně online a energetický posudek nebývá nutný, alespoň to tak funguje v programu Nová zelená úsporám (ten je nicméně určen domácnostem, rodinným domům, bytovkám apod.).

Kdo je oprávněn k instalaci?

Nezapomínejte ani na další klíčovou věc. Pokud jde o tzv. dotované zařízení, je nutná instalace osobou, která má k tomu příslušná oprávnění. Tedy ta, která je zveřejněná na webu Národní soustavy kvalifikací, kde jsou uvedeny i konkrétní požadavky na zkoušky takových řemeslníků. Udržitelná energie je hodně oblíbená, poptávka je vysoko a někdy si budete muset na odpověď počkat i delší dobu. Má váš podnik dostatečnou finanční rezervu, aby vydržel podobné čekání? V jednotlivých programech jsou alokovány miliardy korun, jde o šanci nejen pro velké, ale i malé a střední podniky. Jedná se o dotaci, která je součástí úspory energií, může tedy být vyřízena společně s dotací na zateplení, výměnu oken, využití odpadní energie apod.

Přečtěte si obecný článek o dotacích na fotovoltaiku.

Komentáře (Zatím žádné)

Zanechte odpověď