Kotlíkové dotace v roce 2022 a 2023 aneb souhrn podstatného

Kotlíkové dotace neboli program zajišťující podporu při výměně nevyhovujících zdrojů tepla, vstupuje do nové fáze. V roce 2012 vešel v platnost zákon, podle kterého bude od 1. září 2022 možno používat pouze kotle 3. a vyšší emisní třídy definované podle ČSN EN 303-5. Příští rok se kvapem blíží. Pojďte se s námi podívat na souhrn těch nejdůležitějších informací.

Staré neekologické kotle? Pryč s nimi

Od roku 2022 bude provoz starých kotlů zakázán a bude nutné je vyměnit za novější. Co když si to však nemůžete dovolit? Od toho jsou tu kotlíkové dotace, které mají za cíl v krátké době finančně podpořit výměnu zastaralého kotle za ekologický model. Jedná se především o kotle na tuhá paliva. Majitelé nemovitostí mají možnost využít dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. Obyvatelé s nízkým příjmem mohou využít díky Ministerstvu životního prostředí podporu z evropských fondů

Také čtete:  Jaké tepelné čerpadlo do starého domu

Výměny kotlů jsou v plném proudu

Kotlíkové dotace probíhají již od roku 2015 v několika etapách. Dosud se jedná o nejúspěšnější dotační program, který si mezi lidmi získal značnou oblibu. Do letošního roku byly vyhlášeny celkem tři výzvy s celkovou finanční alokací 11,8 miliard korun, v rámci nichž bylo přijato více než 120 000 žádostí. Ještě před skončením třetího kola výzev, které trvá do letošního roku, bylo úspěšně vyměněno více než 28 000 kotlů a proplaceno 9,3 miliardy korun. Během třetího kola se odhaduje, že by v česku mohlo být stále ještě používáno 300 000 neekologických kotlů na tuhá paliva.

Konec třetí etapy nelze přesně určit – každý kraj má právo stanovit si vlastní datum ukončení příjmu žádostí, zpravidla s ohledem na jejich počet, který přijal. Majitelé nemovitostí, na které se ihned nedostane, jsou zpravidla zařazeni do pořadníku pro případ dalších dotací.

Také čtete:  Jak vyřídit dotace na váš kotel?

Podpora domácností s nižšími příjmy

Zvláštní podpora je věnována domácnostem s nižšími příjmy. Mezi ně patří například samoživitelé nebo senioři, pro které může příspěvek činit až 95 % z výše způsobilých výdajů. Aby se žadatel dostal do kategorie domácností s nižším příjmem, musí splnit předem stanovené podmínky. Těmi je výše příjmu, která nesmí přesáhnout průměrný čistý příjem na jednoho člena domácnosti, který byl pro rok 2020 stanoven na 14 242 Kč čistého měsíčně.

Kde najdu přesné informace ke kotlíkové dotaci?

Přesné informace najdete na stránkách jednotlivých měst a krajů, které mají na starost příjem žádostí. Momentálně se uvažuje o spuštění čtvrté etapy, která by mohla probíhat od poloviny roku 2022.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kotlíková dotace se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *