V souvislosti s rychle rostoucími cenami energií zaznamenaly podniky rostoucí zájem Čechů o střešní solární systémy. Vzhledem k vyšším cenám energie a štědrému dotačnímu programu vlády se návratnost investice do těchto systémů v současné době pohybuje u většiny domácností kolem osmi let a méně.
Hlavní český dodavatel energie, společnost ČEZ, oznámil, že v loňském roce instaloval 2,5krát více fotovoltaických panelů než v roce 2020. Mezitím se ve stejném období zdvojnásobil prodej baterií a tepelných čerpadel.
Podle České solární asociace je v současnosti dominantním typem výroby elektřiny ze slunečního záření v ČR výroba prostřednictvím malých střešních solárních panelů. Hlavní nárůst instalací fotovoltaické energie v domácnostech byl zaznamenán ve druhé polovině loňského roku, kdy začaly rychle růst ceny energií, uvádí asociace.
Češi mají aktuálně největší zájem o pořízení solárních panelů společně s bateriemi, aby maximálně využili potenciál fotovoltaického systému.
Nejtypičtější systém stojí kolem 500 tisíc korun, ale najdou se i levnější systémy, které se prodávají za cenu kolem 430 tisíc korun. Z [vládního dotačního programu] Nová zelená úsporám je hrazeno asi 50 procent této investice.
Dotace na solarni panely
O solárních panelech potažmo fotovoltaice a možnostech dotací jsme již psali samostatný článek.
Návratnost do fotovoltaiky se o hodně zkrátila
Před dvanácti lety byla návratnost kombinace fotovoltaiky s baterií přibližně 12 let. Při dnešních cenách se návratnost investice blíží osmi letům a může být i kratší, pokud je spotřeba elektřiny velká. To však samozřejmě závisí na individuální spotřebě každé domácnosti.
Další možností je pořízení tepelného čerpadla se solárním pohonem, které využívá sluneční energii k ohřevu vody. Tato možnost je v dnešní době celkově nejefektivnější využití fotovoltaiky.
Modul umístíte na střechu a propojíte ho jednoduchým regulátorem přímo s bojlerem. Takový systém vás vyjde jen na několik desítek tisíc korun, což je vzhledem k dnešním cenám stavebních materiálů nic. Rodině zajistí teplou vodu zhruba na deset měsíců v roce.
Doporučený odkaz:
Srovnávací test nejlepších bojlerů
Recyklace fotovoltaiky
K zatraktivnění fotovoltaické energie v posledních letech přispívá i stále levnější recyklace solárních panelů. Takové panely v současnosti degradují rychlostí zhruba 0,25 procenta ročně.
Recyklace baterií je sice v současnost o dost obtížnější, ale věříme, že se i tento problém v příštích letech vyřeší.
Baterie mají složitější chemické složení a není jich mnoho, které by bylo třeba recyklovat již nyní. Budeme muset počkat, až budou skutečně existovat baterie, které je třeba recyklovat.
Podle údajů statistického webu oenergetice.cz se solární energie loni podílela na celkové výrobě energie zhruba 2,8 procenta.
Odkazy: