Těžké časy probíhající ekonomické krize, kdy se každá koruna hodí, vysoké ceny za elektřinu a do budoucna spíše černé vyhlídky. Jak tyto problémy jednoduše vyřešit? Solární panely jsou pro majitele rodinných domků lukrativním řešením. Menší investice do solárního panelu dokáže zajistit až 60% roční spotřeby průměrného domku u nás. Bez nutnosti nákupu pevných paliv, bez ekologického znečištění, s nejvyšší spolehlivostí, která je zaručena moderními technologickými postupy.
Solární kolektory
Když opomeneme všechny rozvodové možnosti, různé typy čerpadel, tak se budete rozhodovat pouze mezi dvěma kategoriemi – každá je uzpůsobena pro trochu jiné využití. První a můžeme říct, že u domácího využití rozšířenější variantou, jsou solární kolektory. Ty pracují na jednoduchém principu, kdy světelné záření dopadající na povrch článků zahřívá topné médium, které cirkuluje uvnitř v měděných trubkách. Takto horkou kapalinu (teplota ohřevu se pohybuje na hranici 300 stupňů Celsia) pak lze využít na ohřev vody, vytápění domu apod. Solární kolektor ale nelze použít pro zisk elektrické energie. Sám o sobě je tvořen především kvalitními slitinami hliníku, mědi a hořčíku, které zaručují jeho perfektní chemické i mechanické vlastnosti. Nepoškodí ho ani nepříznivé povětrnostní podmínky a v provozu vydrží několik desítek let.
Fotovoltaika
Druhou možností jsou už menší „domácí elektrárny“ objevující se pod názvem fotovoltaika. Ty lze použít na přeměnu světelné energie na vytouženou elektrickou a napájet s ní všechny spotřebiče v domě, či ji dokonce prodávat, protože tento typ solárních panelů je připojen přímo do rozvodné sítě. I když v základu vyrábí napětí 24V, lze jednoduchým měničem získat klasických 220V. V provozu je samozřejmě celoročně a to po dobu minimálně dvaceti let, což je obvyklá garantovaná doba provozu. Omezení je jediné – panel musí být vždy v šikmé poloze, ať ho máte umístěný kdekoliv.
Ekologická řešení
Ekologická řešení si v poslední době získávají i u majitelů rodinných domků velkou popularitu a solární panely jsou navíc nejrozšířenější alternativní metodou pro zisk energie u nás. Proč? Průměrný solární kolektor dokáže pokrýt nároky modelového českého rodinného domku z až 60% a to s maximální šetrností k životnímu prostředí a bez nutnosti nákupu pevných paliv. V současnosti klesající ceny, maximální spolehlivost a praktické výhody. To jsou jen některá esa, se kterými přišly solární panely na trh.
Typ slunečního panelu
Když se při svém výběru nebudete zabírat konkrétními detaily, jakými jsou rozvodové systémy, ovládací stanice apod., kterých jsou na trhu nepřeberná množství podobné kvality, budete stát pouze před jedním hlavním rozhodnutím – jaký typ slunečního panelu potřebuji, a který si mám tak vybrat. První nabízenou možností jsou solární kolektory, které jsou obecně u domácího využití populárnější, nicméně se dají použít pouze pro ohřev vody, či vytápění domu. Neumí produkovat využitelný elektrický proud, což vyplývá z principu, na kterém pracují. Uvnitř solárního kolektoru je umístěn systém většinou měděných trubek, ve kterých cirkuluje topné médium, které je dále ohříváno dopadajícím světelným zářením zhruba na teplotu 300 stupňů Celsia. Tuto horkou tekutinu lze pak celoročně využívat na výše zmíněné účely.
Spolehlivě přeměnit sluneční energii
Pokud chcete ale vyrábět elektrický proud ať už pro svou vlastní potřebu, nebo na prodej, budete se muset uchýlit k takzvaným fotovoltaikům. Ty už umí spolehlivě přeměnit sluneční energii na důležitou elektrickou, kterou lze využít pro napájení spotřebičů apod. Díky kvalitním materiálům, ze kterých jsou vyráběny, je minimální garantovaná spolehlivost obvykle 20 let při celoročním provozu. Jsou chemicky takřka netečné vůči okolnímu prostředí a dokážou bez nejmenších problémů odolávat i nepříznivým povětrnostním podmínkám. Společně se solárními kolektory jsou náročné pouze v jednom ohledu – ať už jsou instalovány na střechách, balkónech, či volných prostranstvích, vždy musí být solární panely nastaveny do šikmé polohy, jinak by byla významně snížena až 95% efektivita.