Solární panely dotace: Zájem o ně stoupá s rostoucí cenou energií

Spousta domácností dostala v posledních dnech informaci, o kolik se jim zdraží poplatky za dodávky elektrické energie. Od začátku roku byl zaznamenán enormní vzrůst cen a spotřeby elektrické energie. Není se tak čemu divit, že si především vlastníci rodinných domů pořizují solární panely, a to i díky štědrým dotačním programům. Pojďme na článek: Solární panely dotace.

Solární panely dotace v číslech…

Podle analýz Solární asociace za prvních šest měsíců roku 2021 vzniklo v České republice celkem 3 859 nových projektů využívajících solární panely s kombinovaným výkonem 25,2 megawattu. Velká většina těchto projektů pak disponuje s výkonem menším než deset kilowattů, šlo tedy především o řešení na střechách rodinných domů.

„Instalace solárních panelů na rodinných domech vznikají hlavně v rámci úspěšného programu Nová zelená úsporám, díky němuž vyrostlo v prvním pololetí roku 2021 v Česku celkem 3 162 projektů s celkovým výkonem přesahujícím 16,1 megawatt-peaku,“ informuje web Solární asociace.

Samotné tempo instalací domácích solárních řešení se v posledních měsících stále zrychluje. Podle Solární asociace překonává instalovaný výkon v tomto segmentu za první dva kvartály roku 2021 celkový součet za roky 2016 až 2018 a blíží se i celkovému součtu za celý rok 2020.

Tento růstový trend potvrdil i Petr Maule, výkonný ředitel České fotovoltaické asociace. „Rozvoj malých střešních instalací prožívá nejrychleji rostoucí období svého rozvoje od roku 2014. Při srovnání prvního pololetí roku 2021 a stejného období minulého roku jde o přibližně 85 procentní nárůst počtu těchto instalací. V počtech instalací za několik posledních let převažují hybridní řešení s elektrickou akumulací. Novinkou může být využití výkonově i kapacitně větších systémů určených k dobíjení elektrických vozidel,“ uvádí Petr Maule.

Úspora energie díky solárním panelům

Z hlediska využití solární energie převažuje model, v němž solární panely sníží domácnosti celkové náklady na elektrickou energii. Typickým příkladem je využívání solární energie k ohřevu vody včetně bazénu, v případě větších přebytků pak i k napájení dalších zařízení v domácnosti. V případě komplexnějšího řešení využívajícího i bateriové úložiště lze vyrobenou energii využívat i v době, kdy již solární panely elektřinu nevyrábí, typicky v noci nebo během chladnějších měsíců, kdy slunce tolik nesvítí.

Solární panely dotace: Jak podat žádost?

Pokud jde o samotný proces podání žádosti o dotaci na solární panely, i ten se pro rok 2022 zjednodušil. Žádost je nově možné kompletně podat online. Navíc k získání dotace již nebude potřeba energetický posudek. U ostatních dokumentů zůstávají podmínky beze změny. Ve jménu svého pohodlí ale stále můžete využít toho, že vybraní dodavatelé veškerou administrativu vyřeší samozřejmě za vás v rámci realizované zakázky.

Maximální výše dotace na solární panely

Dotace z Nové zelené úsporám může pokrýt maximálně 50 % všech nákladů na pořízení solárních panelů. Na solární panely lze získat v roce 2022 až 200.000,- Kč na jeden rodinný dům. Dotaci lze ale významně navýšit kombinací s dalšími podporovanými opatřeními – například pokud s fotovoltaickou elektrárnou realizujete i zateplení domu, výměnu zdroje tepla nebo pořídíte dobíjecí stanici elektromobilů.

Čím výkonnější solární panely, tím vyšší dotace

Dotace se zvyšuje s každým instalovaným kilowattem solárních panelů a s každou kilowatthodinou baterie. Minimální podporovaná instalace je 2 kWp. Minimální podporovaná kapacita baterie odpovídá jednonásobku instalovaného výkonu solárních panelů, maximální dvojnásobku. Podporovány jsou pouze lithiové akumulátory.

Dotace na solární panely
Solární panely dotace

Přečtěte si také recenzi na firmu Schlieger, českého poskytovatele fotovoltaických systémů, která samotné dotace vyřizuje.

Komentáře (Zatím žádné)

Zanechte odpověď