Aktuální rekordní růst cen elektrické energie na burze vysílá českým domácnostem jednoznačný povel – čím více budete soběstačnější, tím více ušetříte. Kdo má tedy vlastní fotovoltaickou elektrárnu na střeše rodinného domu, nemusí se vůbec zdražováním elektrické energie trápit. Navíc v říjnu 2021 byla schválena zcela nová pravidla pro známý dotační program Nová zelená úsporám. Na fotovoltaiku získají zájemci od státu dotace až do výše 200 tisíc korun.
Aktuálně se elektrická energie na burze obchoduje za minimálně třínásobné až čtyřnásobné ceny oproti roku 2020. Růst ceny elektrické energie způsobují drahé emisní povolenky. Odborníci na energetiku se tak shodují, že drahá elektrická energie bude v následujících letech novým standardem, neboť tlak na přechod k obnovitelným zdrojům je obrovský. Z tohoto důvodu se jeví pořízení vlastní fotovoltaiky na střechu rodinného domu jako velmi výborné řešení.
Fotovoltaická technologie jde kupředu, zatímco cena padá
Výkonnost fotovoltaických systémů zažívá v posledních několika letech nebývalý boom. Ještě v nedávné minulosti dosahovaly fotovoltaické panely výkonu jen 210 Wp. Aktuálně se standardně instalují fotovoltaické panely o výkonu okolo 450 Wp. A zatímco výkon domácích fotovoltaických systémů vzrůstal, jejich cena neustále upadala. V roce 2020 byla cena za fotovoltaické panely vůbec tou možně nejnižší v historii.
Nicméně v průběhu roku 2021 zdražily fotovoltaické panely zhruba o 30 procent. Kvůli celosvětové pandemii covid-19 se výroba panelů v Číně zpomalila, zdražily vstupní materiály i doprava do Evropských států – přeprava jednoho námořního kontejneru z Číny do Evropy aktuálně stojí 10× dráž než před vypuknutím pandemie covid-19. „Ceny panelů i dalších komponent meziročně vzrostly, především se ale firmy potýkají s problémem, který pandemie způsobila v oblasti logistiky. I proto podporujeme do budoucna iniciativy volající po přesunu části výrobních kapacit zpět z Asie do Evropy,“ uvedla Veronika Šilhová – ředitelka Solární asociace.
Proto díky masivnímu zdražování ceny elektrické energie se zdražení fotovoltaických panelů vykompenzuje a pořízení fotovoltaiky na střechu nabízí velmi výbornou ekonomickou návratnost. Pro běžný rodinný domek se návratnost investice pohybuje mezi 7 až 10 lety a výrazně zkrátit ji může i samotná státní dotace z programu Nová zelená úsporám.
V roce 2022 pořídíte fotovoltaiku s výhodnou dotací
Úžasnou zprávou pro všechny zájemce o instalaci fotovoltaické elektrárny je, že se na podzim roku 2021 schválilo pokračování dotačního programu Nová zelená úsporám. V některých směrech je navíc ještě bohatší než doposud – maximální výše dotace činí až 200 tisíc korun.
Aktualizace dotačního programu Nová zelená úsporám vstoupila v platnost 1. října 2021, a aktuálně tedy probíhá příjem žádostí o dotace. Základní příspěvek na fotovoltaické systémy, které elektrickou energii spotřebují nebo využijí k ohřevu vody, dosahuje výše 40.000,- Kč za 2 kWp instalovaného výkonu. Tedy zde platí to, že čím vyšší výkon fotovoltaické elektrárny si domácnost nainstaluje, tím větší dotaci z programu získá, a to až do 10 kWp instalovaného výkonu. Každý 1 kWp znamená dodatečných 10 tisíc korun navíc do vašich peněženek.
Dotační program Nová zelená úsporám ovšem zvýhodňuje fotovoltaické systémy s akumulací. U soustavy s hybridním měničem činí základní dotace 60.000,- Kč za 2 kWp instalovaného výkonu a poté se opět zvyšuje o 10.000,- Kč za instalovaný kWp až do maxima 10 kWp. Navíc za každý 1 kWh akumulačního systému se přičte dalších 10 tisíc korun. Kapacita akumulátorů by měla být v poměru minimálně 1:1 k výkonu fotovoltaické elektrárny, případně může být i vyšší, ale podporu lze čerpat maximálně do dvojnásobku výkonu samotné elektrárny. To znamená, že například 2 kWp fotovoltaika musí mít úložiště o kapacitě 2–4 kWh. Ještě bohatší možnost nabízí sestava fotovoltaiky v kombinaci s oblíbeným tepelným čerpadlem.
Více: Získejte dotaci na fotovoltaiku i v roce 2022
Výše podpory z programu Nová zelená úsporám, fotovoltaické systémy pro rodinné domy | |
Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem | 40.000,- Kč |
Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem | 60.000,- Kč |
Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla | 100.000,- Kč |
Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu | 10.000,- Kč |
Za 1 kWh el. akumulačního systému | 10.000,- Kč |
Boom zažívá fotovoltaika na střechách rodinných domů
Zatímco v době před zhruba deseti lety vznikaly masivní fotovoltaické projekty, nyní přibývají menší instalace na střechách rodinných i bytových domů nebo střední na střechách výrobních podniků. Podle statistik Solární asociace za prvních šest měsíců roku 2021 vzniklo bezmála 4 tisíce nových projektů s kombinovaným výkonem až 25,2 MW, naprostá většina však na střechách rodinných domů.
Instalovaný výkon fotovoltaiky ve sféře rodinných domů za první polovinu roku 2021 se blížil celkovému součtu za celý rok 2020. Trendem nadále zůstává využití domácího akumulátoru. Podíl domácích fotovoltaik s akumulací činí v roce 2021 68 % oproti 55 % v roce 2020, v Praze vzrostl dokonce na úctyhodných 80 %.