Účinnost solárních panelů v zimě

Co to znamená pro vaše solární panely, jakmile v zimě klesne teplota třeba i pod body mrazu? V článku se pokusíme odpovědět na vaše často kladené otázky o tom, jak si výkon solárních panelů vede i přes zimu.

Solární panely v zimě: Důležitý je sluneční svit, nikoli teplota

Solární panely jsou v zimě méně účinné než v létě, ale to neznamená, že jsou zbytečné nebo že by se v zimě nemohly vůbec používat. V zimě je účinnost solárních panelů nižší, protože sluneční světlo je méně intenzivní a přichází pod úhlem, který je pro solární panely méně vhodný. Navíc v zimě bývá oblačno a sněží, což také snižuje množství světla, které solární panely mohou využít.

To vše má za následek snížení účinnosti solárních panelů v zimě. V průměru lze očekávat snížení účinnosti o 15 až 25 % oproti létu. To může znít jako velký rozdíl, ale solární panely stále dokážou produkovat velké množství elektřiny, pokud jsou instalovány správně a jsou umístěny na vhodném místě.

Pokud chcete zajistit co nejlepší výkon solárních panelů v zimě, měli byste je umístit co nejvýše na střeše nebo jiném vhodném místě, aby byly co nejvíce osvětleny sluncem. Je také důležité, aby byly nasměrovány co nejvíce na jih, aby mohly využívat co nejvíce světla.

Některé solární panely jsou navíc vybaveny technologií, která dokáže zvyšovat účinnost v zimě. Například panely s výměnným tekutým kapalinou nebo teplovodní panely dokážou využít teplo slunečních paprsků k vyhřívání tekutiny, která pak vyhřívá solární panel. To zvyšuje účinnost solárních panelů v zimě a zlepšuje jejich výkon.

V zimě solární panely produkují méně elektřiny, ale stále se oplatí…

V zimě mohou solární panely stále produkovat velké množství elektřiny, i když jejich účinnost je nižší než v létě. Je důležité počítat s tím, že v zimě budou solární panely produkovat méně elektřiny, ale stále mohou být pro domácnosti nebo malé podniky velmi užitečné.

Je třeba také počítat s tím, že v zimě bude většina domácností vyžadovat více tepla a energie, takže solární panely by mohly být více využívány k vyhřívání domu nebo k ohřevu teplé vody.

Solární panely jsou také vhodné pro domácnosti, které jsou odkázány na elektřinu z baterií nebo generátorů, protože mohou pomoci udržet baterie nabité a snížit závislost na elektřině z jiných zdrojů.

V závěru lze říci, že solární panely jsou stále velmi účinné i v zimě, i když jejich účinnost není tak vysoká jako v létě. Je důležité správně je namontovat a umístit, aby mohly využívat co nejvíce slunečního světla, a také je vhodné zvážit použití technologií, které dokážou zvyšovat účinnost v zimě. Solární panely tak mohou stále představovat užitečný zdroj elektřiny pro domácnosti nebo malé podniky, a to i v zimních měsících.

Přesný výkon se říct nedá, ale…

Přesný výkon fotovoltaické elektrárny v zimních měsících se nedá obecně stanovit, protože se odvíjí od řady faktorů (lokalita, sklon střechy, orientace střechy, okolní zástavba…). Doporučujeme vám firmu Schlieger, kde vám vypracují odhad, ve kterém graficky znázorní předpokládaný výkon vaší fotovoltaické elektrárny v jednotlivých měsících.

Příspěvek byl publikován v rubrice Solární panely, Solární panely na chatu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *