FAQ k fotovoltaice

KOLIK VYDĚLÁ MOJE FOTOVOLTAICKÁ ELEKTRÁRNA?

Záleží to na tom, jak velkou plochu máte k dispozici, a také na její orientace vzhledem k jihu. Nejjednodušší způsob jak zjistit předpokládaný výnos je prostřednictvím poptávkového formuláře. Jeho vyplnění vás k ničemu nezavazuje a odpověď získáte velmi rychle. Návratnost investice je zhruba 8 až 12 let.

JAK FOTOVOLTAIKA FUNGUJE?

O přeměně sluneční energie na energii elektrickou se dozvíte vše potřebné na stránce Fotovoltaika.

ZELENÝ BONUS A VÝKUPNÍ CENA – CO TO JE?

Je nějak zaručena jejich výše? Stejně jako u fotovoltaiky i zelený bonus a výkupní cena si zaslouží podrobnější popis.

VYRÁBÍ PANELY ELEKTŘINU POUZE ZA JASNÉHO POČASÍ?

Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu neustále. Při zatažené obloze je samozřejmě výkon o něco nižší než za jasného počasí.

JAKÉ JSOU IDEÁLNÍ PODMÍNKY PRO PROVOZ FOTOVOLTAIKY?

Orientace pozemku či střechy na jih. Mírné odchylky na východ či západ výkon výrazně neovlivní. Ideální sklon panelů je 35°. Panely nesmějí být zastíněny stromy či budovami.

JAK DLOUHO PANELY VYDRŽÍ?

Výrobce garantuje životnost 25 let při zachování minimálně 80% výkonu. Skutečná životnost panelů je 40-50 let, v závislosti na povětrnostních podmínkách místa instalace.

JE DISTRIBUTOR POVINEN ODE MNE ELEKTŘINU VYKUPOVAT?

Ano, tuto povinnost stanovuje zákon. Jedinou podmínkou je splnění stanovených technických požadavků.

CO TO JE WP?

Watt peak – špičkový výkon vyjádřený ve Wattech. Wp vyjadřuje nominální hodnotu výkonu fotovoltaického panelu. Hodnota je výsledkem povinného testu. Při jeho provádění jsou brány v úvahu veškeré vlivy působící na výkon panelů. Cílem takového testu je co neobjektivnější udání výkonu.

Obecně se dá vycházet z předpokladu (který je ověřen praxí), že instalovaný výkon 1kWp (kilowatt-peak) je schopen vyrobit 1000kWh ročně. Na 1kWp je zapotřebí zhruba 8 m2 panelů.

JAK PROBÍHÁ INSTALACE?

Představu si uděláte z modelového případu, který popisuje nejčastější postup při instalaci fotovoltaiky. Potřebují solární panely údržbu? Jakákoliv údržba není zapotřebí V krajním případě je třeba z nich odstranit sníh. Tato situace je ale opravdu výjimečná. Panely se jinak čistí samy. Na jejich hladkém povrchu se neudržují nečistoty a drobné smetí odvane vítr a smyje déšť. 

JE NA SOLÁRNÍ PANELY ZAPOTŘEBÍ STAVEBNÍ POVOLENÍ?

Při instalaci na střechu ne. Při instalaci na zem ano. 

Příspěvek byl publikován v rubrice Solární panely na chatu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *