Fotovoltaika dotace: Vysvětlení solárních panelů pro začínající

Fotovoltaika dotace v roce 2022 jsou žádané více než jindy a pro většinu lidí se tahle problematika může jevit docela komplikovaná. Pravdou je, že pro pochopení fotovoltaiky stačí znát opravdu málo, a i zdrojů je na internetu již mnoho. V tomto článku začneme vůbec objasněním pojmu solární panel vs. fotovoltaický systém, podíváme se, z čeho se vůbec solární panely skládají a kolik kolik jsou schopny vůbec vyprodukovat.

Pojďme se ponořit do světa solárních panelů, které už nejsou dostupné jen pro bohaté, nebo technologické nadšence, ale i pro každou rodinu, která by si chtěla vyrábět svou vlastní elektřinu. Celý článek: Fotovoltaika dotace začíná.

Fotovoltaické panely jsou více populární, jelikož solární panely vyrábí pouze teplo, zatímco fotovoltaika vyrábí elektřinu.

Pro výrobu (a následnou spotřebu anebo na prodej elektrické energie) potřebujete jako základní část fotovoltaického systému panel, který přemění sluneční energii na energii elektrickou.

Fotovoltaika dotace

V současnosti je vidět velký tlak na pokles ceny, čímž se fotovoltaické panely stávají čím dál tím víc zajímavějšími. Dalším plusem je možnost získání dotace na fotovoltaiku. Některé firmy specializující se na instalaci solárních/ fotovoltaických panelů vám dotaci dokonce sami vyřídí. Můžu ze zkušeností a osobních důvodů doporučit firmu Schlieger.

30 000 Kč sleva na střídač SofarSolar: Více informací

Účinnost fotovoltaických panelů

V závislosti na typu je v reálném provozu od 8-17%. V praxi to znamená, že z dopadajícího slunečního záření, která má výkonnou hustotu cca 1000W/m2 solární článek vyprodukuje 60-180W/m2.

„Pokud chcete získat 1kW energie ze slunka, potřebujete k tomu cca 7m2 plochy kvalitních solárních panelů.

Elektrickou energii, kterou vyrobíte můžete nejen uskladnit v bateriích a spotřebovat později, ale i prodat státu za fixní cenu.

Podobně postupuje i startup bezDodavetele. „Vyrobenou elektřinu, kterou domácnost nespotřebuje, vykoupíme za tržní cenu, bez jakýchkoliv dalších poplatků. Je to výhodné řešení zejména pro domácnosti, které nemají instalované akumulační baterie, které energii uchovávají.“

Doufáme, že jsme vám trochu přiblížili fungování solárních panelů, a nezapomeňte, že vytápění i ohřev teplé vody může představovat až 80% spotřeby energie vaší domácnosti.

Dotaci můžete v roce 2022 (předpokládáme, že i za několik další let) získat i na fotovoltaiku

Pokud byste si chtěli nechat nainstalovat i vyřídit dotaci na fotovoltaiku, doporučujeme vám společnost Schlieger, která má již nespočet instalací panelů za sebou.

Fotovoltaika dotace 2022
Fotovoltaika dotace 2022

Funguje fotovoltaika i v zimě?

Ano, fotovoltaika funguje i v zimním počasí, ale ze zřejmých důvodů je jejich výkon nižší než v létě – dny jsou kratší a sníh může dočasně snížit nebo vypnout výkon. To znamená, že solární panely jsou ve skutečnosti účinnější při chladnějších teplotách

Dokud nezůstanou delší dobu pokryty sněhem, fungují solární panely v zimě stejně dobře. Ve skutečnosti vaše panely budou po celou zimu produkovat více elektřiny, než byste si mohli myslet. Pokud jde o sluneční energii, je třeba si totiž uvědomit jednu důležitou věc: nejde o teplo, ale o sluneční světlo.

Ve skutečnosti vás generování sluneční energie v létě vs. v zimě může překvapit. I v těch nejchladnějších zimních teplotách, kdy svítí sluneční světlo, můžou vyrobit solární panely v zimních měsících potřebnou elektřinu pro váš dům nebo chatu. Nicméně, všechno má své „ale“. Záleží opět na kvalitě panelů a jestli bude jejich výkon takový, jaký vám firma slíbila. Vyvarujte se proto méně známým společnostem. A pokud si nejste jistí, můžete využít některé z FB skupin o fotovoltaice a poptat se tam.

Co je to solární panel?

Solární panel je plocha, která zachytává sluneční záření a přeměňuje ho na teplo. Jeho základním prvkem je absorbér, ve kterém dochází ke zmiňované přeměně. Teplo se prostřednictvím vedení tepla v absorbéru přenáší na teplonosné módium (v našich podmínkách je to nemrznoucí směs), která přetéká v trubkách absorbéru a následně se přepravuje do zásobníku vody (boiler). Absorbér je složen z dobře vodivého kovového plechu (měď anebo hliník) a ze selektivní konverzní vrsty, která musí vykazovat co nejvyšší absorbční schopnost slunečního záření a má mít co nejmenší emisivitu (vyzařování tepla).

Ze slunka můžete pomocí solárních tepelných panelů (solárních kolektorů) získat teplo ve formě teplé vody, anebo vody na vytápění.

Optimální je orientovat solární panely na jih, každopádně odchylky do 30 stupňů (mluví se o 5-10%) od jižního směru mají na celkovou účinnost jen malý vliv. Orientace na východ anebo na západ se může vyvážit odpovídajícím zvětšením kolektorů.

Úhel sklonu střechy může být v rozmezí 20 – 60 stupňů, přičemž malý úhel sklonu přináší zvýšení solárního výkonu v létě a strmější úhel zvyšuje solární výkon naopak v zimě.

Stáli byste o instalaci solárních panelů na ohřev vody a zároveň vyřízení dotace? Více zde.

Tipy pro čištění při čištění solárních panelů

Čistící soupravy na čištění solárních panelů mohou být velmi užitečné. Uvnitř balení najdete biologicky rozložitelné mýdlo, stěrač a malý kartáček nebo kartáč s delší rukojetí. Smíchejte mýdlo v kbelíku s vodou. Pokyny jsou uvedeny na lahvi. Ponořte kartáč do kbelíku a začněte opatrně otírat solární panely. K odstranění špíny nebo nečistot, které se na panelech nahromadily, můžete použít obyčejnou vodu nebo měkký kartáč.

Solární panely (fotovoltaické panely) čistěte vlhké nebo mokré, aby bylo možné snadno setřít veškeré nečistoty a zbytky, které jsou na nich nalepeny. 

K čištění solárního panelu nikdy nepoužívejte brusnou houbu nebo mýdlo, protože byste mohli poškrábat sklo. Jak ošetřit prasklý nebo poškrábaný panel žádný postup bohužel není. Pamatujte, že následná oprava pak může přijít draho, a proto není divu, že to většina lidí pak neřeší.

Doporučuje se komplet překrýt celý panel, například plexisklem, ale úplně se to nevyplatí. Pár let možná ano, ale výkon bude postupem času klesat.  

Hodně lidí se ptá, zda solární panely potřebují nějakou pravidelnou údržbu – Odpověď je ano. Záleží na typu panelu, který máte, ale v praxi jde spíše o měsíční až roční čištění. Váš poskytoval fotovoltaiky by vám však měl v tomto náležitě poradit.

Praktické informace: Zdroje

Chcete se v krátkosti získat spoustu dalších informací? Nejčastější otázky a odpovědi zájemců o fotovoltaiku najdete zde. Více článků do začátků najdete tady.

Klíčová slova: Dotace na fotovoltaiku, dotace na solární panely, Fotovoltaika dotace

Příspěvek byl publikován v rubrice Dotace na fotovoltaiku, Solární panely se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *