Dotace z EU: Podporujeme solární energii

Technologie sluneční energie přeměňují energii ze slunečního záření na elektřinu, a to buď přímo prostřednictvím fotovoltaiky, nebo nepřímo prostřednictvím koncentrované solární energie, nebo kombinací obou.

EU je průkopníkem v šíření solární energie a přijala významná opatření s cílem podpořit zavádění na trh a zpřístupnit solární technologie spotřebitelům, zejména prostřednictvím balíčku „Čistá energie pro všechny Evropany“.

Díky pevnému průmyslovému základu se solární energie rychle stala jednou z nejlevnějších technologií pro výrobu elektřiny na celém světě. V letech 2009 až 2018 se výrobní náklady snížily o 75%, zatímco trh pokračoval v expanzi.

V roce 2018 vzrostl trh EU o 8 GW a v roce 2019 se odhaduje na 15–17 GW. Očekává se, že solární trh bude od roku 2020 dále růst, takže solární kapacita bude základním kamenem přechodu na čistou energii.

Podpora Fotovoltaiky

Fotovoltaika je metoda výroby elektrické energie pomocí solárních článků k přeměně energie ze slunce fotovoltaickým efektem. Tyto solární články se skládají do solárních panelů a poté se instalují na zem, střechy nebo plovoucí na přehradách nebo jezerech.

Další relevantní informace a odkazy:  Dotace na plynový kotel - Nová Zelená úsporám

Tato technologie se celosvětově stále více využívá a meziročně tvoří fotovoltaika větší část energetického mixu EU. V roce 2018 dosáhla produkce fotovoltaické elektřiny v EU 127 TWh, což představuje 3,9% hrubé produkce elektřiny v EU.

Očekává se, že v nadcházejícím desetiletí bude pokračovat růst, který bude způsoben zejména zvýšenou vlastní spotřebou a více instalací střešní fotovoltaiky. To dává EU konkurenční výhodu, která pomáhá řídit hospodářský růst a vytvářet pracovní místa: v roce 2018 představoval solární fotovoltaický průmysl 117 000 pracovních míst na plný úvazek a očekává se, že v roce 2021 udrží téměř 175 000 pracovních míst na plný úvazek, s odhady mezi 200 000–300 000 pracovních míst v roce 2030.

Koncentrovaná solární energie

Koncentrační solární elektrárny (CSP) používají zrcadla k soustředění slunečního světla a k výrobě tepla a páry k výrobě elektřiny. Mohou být spojeny s technologiemi akumulace tepla, aby byly schopny vyrábět elektřinu ve dne i v noci. Od roku 2013 je v EU instalováno přibližně 2,3 GW koncentrované solární energie, ale většina nových projektů probíhá v Africe a na Středním východě.

Další relevantní informace a odkazy:  Solární panely: Ideální řešení proti zvyšujícím se cenám

Dokumenty

Příspěvek byl publikován v rubrice Dotace na fotovoltaiku se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.