Dotace na zelenou střechu jsou čím dál víc populární

Dotace na zelenou střechu je forma podpory pod záštitou programu Nová Zelená úsporám, který běží od roku 2015. Finanční podpora se v roce 2020 zvýšila z 500Kč na 800Kč za m2 střešní plochy, což ještě více zvýší zájem o instalaci zelených střech. Žádosti o tyto dotace jsou otevřeny do 31.12. 2021 nebo do vyčerpání rozpočtu.

Už někdy před 10 – 15 lety jsem si říkal, že zkrášlování střech na zelenou je hudba budoucnosti. Bohužel, ani po letech nejsou zelené střechy žádným hitem. Ale nedivím se. Práce a údržba s tím spojené mnohé lidi odrazuje a tak zelenou střechu nevyužívají až tolik rodinné domy, jako spíš firmy nebo jiné veřejné budovy, které si připlatí i za údržbu. Možná i proto se dnes čím dál více mluví o možnostech dotací na zelené střechy, které poskytuje Nová zelená úsporám.

Další informace o dotacích:  Základní informace, jak získat dotaci na váš pasivní dům

Pod pojmem zelená střecha si můžete představit jak anglický trávník na střeše, tak střešní „přírodní park“ s lavičkami a místem k odpočinku, tak pouze vysázené stromy. Možnosti jsou dnes neomezené a prakticky záleží na vaší fantazii a potřebám. Zelené střechy bývají součástí pasivních domů, které jsou již samy o sobě šetrné k životnímu prostředí. Pokud vás zajímají dotace právě na tento druh domů, klikněte tady.

Výhody a nevýhody zelených střech

Největší zájem je o tzv. extenzivní zelené střechy. Jde o zelené střechy s porostem 5 až 15 cm. Rostliny jsou nenáročné, neúdržbové a stačí jim tenká vrstva hlíny. Tento typ klade menší nároky na nosnost střešní konstrukce. Největší míra dotací jde právě na tento typ střech.

Typickými důvody, proč říct ANO zelené střeše jsou:

  • zlepšují tepelně izolační vlastnosti, čímž snižují náklady na topení
  • ve městech v letních měsících ochlazují vzduch a ochlazují tak i okolní budovy, protože dokáží až ze 70ti procent absorbovat teplo
  • zlepšují zvukovou izolaci
  • zadržují lépe vodu – (Střechy, které jsou spíše do šikma disponují technologicky vyspělým provedením pro případ vytrvalých dešťů)
  • chrání a prodlužují život vaší střeše (záleží opět na kvalitě provedení)
  • zlepšují mikroklima
Další informace o dotacích:  Biosolární střechy - Kombinace solárních panelů a zeleně. Už jste o tomhle slyšeli?
Dotace zelená střecha
Získejte dotaci na svou zelenou střechu domu

V loňském roce dosáhl podle údajů Svazu zakládání a údržby zeleně (SZÚZ) nárůst plochy zelených střech v Česku téměř 250 tisíc m2. V porovnání např. s Mnichovem, kde je celková plocha zelených střech 3,1 milionu m2, je to u nás pořád málo. Jak jsme psali, s větší popularizací dotací na zelené střechy by se toto číslo mohlo ještě zvednout.

Žádost o dotace na zelenou střechu

Žádat o dotaci na zelenou střechu mohou jak FO, tak PO. Samotná žádost je poměrně rychlá.

Pro aktuální dotaci sledujte výzvy ve vašem městě, případně se obraťte s dotazem tam.

Obvykle bude po vás vyžadováno zvolení typu střechy, například intenzivní nebo extenzivní, jak jsme psali výše.

Budete požádáni o fotografii vaší stávající střechy. Zelenou střechu musíte také vykreslit do půdorysu katastru nemovitostí. Budete také potřebovat prohlášení, že jste skutečný majitel budovy, a nakonec si musíte nechat vypracovat odborný posudek o tom, že je váš dům a střecha vůbec vhodná pro instalaci zelené střechy. Dotaci na zelenou střechu si vyřídíte i vy sami, ale doporučujeme konzultace s odborníkem.

Další informace o dotacích:  Dotace na tepelné čerpadlo 2022. Jaké jsou podmínky získání a na kolik Vás to vyjde?

Příspěvek byl publikován v rubrice Pasivní domy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.