Podpora pro zaměstnance a zaměstnavatele

Stát podporuje zaměstnanost aktivní politikou zaměstnanosti, která je určována Zákonem č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, v rámci které firmám nabízí hned několik dotací za účelem zaměstnání uchazečů o zaměstnání, kteří se bezúspěšně snaží uplatnit déle než 5 měsíců na trhu práce (např. absolventi, ženy po mateřské dovolené, osoby předdůchodového věku, zdravotně postižené osoby).

Zřejmě nejznámější dotací na zaměstnance je dotace na zřízení společensky účelného pracovního místa. Příspěvek je určen především na úhradu části, případně celých mzdových nákladů, které firmě jakožto zaměstnavateli vzniknou ve vztahu k zaměstnanci (hrubá mzda), tak i ve vztahu ke zdravotní pojišťovně (zdravotní pojistné placené zaměstnavatelem) a Okresní správě sociálního zabezpečení (sociální zabezpečení včetně příspěvku na státní politiku zaměstnanosti). Jeho výše může činit maximálně 4násobek (případně 6násobek) průměrný mzdy platné v národním hospodářství za 1. – 3. čtvrtletí minulého roku(tj. maximálně 100 716,- Kč, případně 151 074,- Kč), přičemž je poskytován maximálně po dobu 1 roku.

Také dotace na zaměstnání osoby zdravotně postižené je poměrně hojně firmami využívána, přičemž je spojena se zřízením chráněného pracovního místa (CHPM), kdy je určena na částečnou úhradu nákladů spjatých s jeho zřízením, a to až do maximální výše 48 000,- Kč ročně. Nicméně podnik na dotaci dosáhne až po 12 měsících od jeho zřízení nebo obsazení. Kromě financování provozu CHPM však firma může požádat také o dotaci určenou na úhradu mzdových nákladů daného zaměstnance, kdy výše příspěvku činí maximálně 8násobek (pro osobu s těžším zdravotním postižením maximálně 12násobek) průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. – 3. čtvrtletí minulého roku (tj. maximálně 201 432,- Kč, případně302 149,- Kč), přičemž je poskytován nejdéle po dobu 3 let. Pokud navíc v CHPM zaměstnává více jak 50 % zdravotně postižených osob, může také Úřad práce požádat o dotaci na jejich mzdy. Ta však činí „pouze“ 75 % skutečně vynaložených měsíčních hrubých mezd zdravotně postižených zaměstnanců, a to maximálně 8 000,- Kč měsíčně/1 osobu.

Na co jste se ptali:

 1. Dobrý den,
  jsem OSVČ a mám pod sebou jednoho zaměstnance.Mohu na něho žádat příspěvek nebo dotaci? A kde získám více informací.Děkuji
  •  jakub: urad prace schvaluje prispevky pouze v techto pripadech: rekvalifikace b) investiční pobídky c) veřejně prospěšné práce d) společensky účelná pracovní místa e) překlenovací příspěvek f) příspěvek na zapracování g) příspěvek při přechodu na nový podnikatelský program.. V pripade ze jednu z moznosti splnujete, poptejte se na uradu prace.
 2.  jakub: Dobrý den prosím Vás požádal jsem o dotaci na zaměstnance 1.6.2016,nyní je 22.6.2016 a ještě se neozvali.Nevíte kolik mají dní na vyřízení dotace? Nechci se ptát,abych je neuháněl.Děkuji
  •  jakub: Dobry den, na to bohuzel nedokazu odpovedet. Je to v radu par tydnu. Zkuste se jim ozvat za tyden (byl by to jiz mesic).
 3.  jakub: Dobry den prosim Vas jsem držitelka průkazu ZTP.Chci se zeptat po jake době mě smi zaměstnat na dotace?Zda po roce nebo po 3 měsicich od ukončeni pracovni smlouvi!Děkuji
  •  jakub: To bohuzel nemuzeme na internetu vyhledat. Napiste zamestnavateli, ktery takto zamestnava a odpovi Vam. Podle me to bude ta kratsi doba – 3 mesice, ale nejsem si jist. Hezky den
 4.  Jakub: Zdravím, rád bych se zeptal, zda se dá žádat o prodloužení dotací na mzdu. Dostali jsme dotaci na mzdu po dobu 6 měsiců, ale ta bude končit. Děkuji za odpoveďOdpovědět
   •  Tom napsal:Ano smlouvu je mozne prodlouzit ale z praxe vznika nova smlouva jiz bez dotaci
 5.  Dobrý den, nevíte jak je to s dotacemi na prac. místo..když by mě manžel (OSVČ) chtěl zaměstnat? Byla bych jeho jediný zaměstnanec. Moc děkuji.
  •  Jakub napsal:dobry den, to by bylo fajn, kdyby si mohl kazdy zazadat o dotaci. Bohuzel to takto funguje jen pro dlouhodobe nezamestnane a nebo ZTP pracovniky, viz výňatek: „…Tato podpora představuje možnost čerpání dotací sloužících k vytvoření takzvaného společensky účelného pracovního místa(SÚPM), jehož účelem je zvýšení šance uplatnění na trhu práce pro tzv. obtížně zaměstnatelné uchazeče, kteří jsou ohroženi na trhu práce.
   Ohrožením se rozumí dlouhodobá nezaměstnanost, nebo například zdravotní handicap nějakým způsobem omezující možnost pracovního uplatnění.
   U uchazečů se ZPS resp. ZPS s TZP není tedy zpravidla nutná dlouhodobá registrace v evidenci příslušného ÚP, aby mohli být považováni za obtížně uplatnitelné na trhu práce. „
 6.  Dagmar: Dobrý den, jsem žena, je mi 56 let a jsem 4 měsíce na úřadu práce. Podaří se mi od října najít práci. Má můj nový zaměstnavatel možnost žádat o příspěvek na mzdu? Děkuji za odpověď.
  •  Jakub napsal:Dobrý den,
   ano, podmínka pro to, aby Váš budoucí zaměstnavatel dostal příspěvek na mzdu je být 6 měsíců na prac. úřadu. Hezký den.
 7.  Vlaďka napsal: Dobrý den,
  prosím zajímalo by mě zda zaměstnavatel,který bere na zaměstnance dotaci od úřadu práce může vyhodit zaměstnance hned po skončení pobírání dotace?
  Děkuji a hezký den přeji
  •  Jakub napsal: dobrý den. jestli ma prac. smlouvu na dobu neurcitou, pak je to, stejne jako u vsech ostatnich zamestnancu, mozne. Samozrejme, dnes je zamestnanec chranen a pro vypoved ze strany zamestnavatele musi zpravidla hrube porusit prac. smlouvu… coz se ve Vasem pripade nestane
 8.  Markéta napsal: Dobrý den, jaká jsou pravidla pro získání dotace od ÚP na stážistu. Chceme dát příležitost člověku, který je v evidenci na ÚP 2 měsíce a je to absolvent, ještě nikde nepracoval. Rádi bychom mu nabídli stáž v naší firmě.
  •  Jakub napsal:žádné dotační projekty pro stážisty jsem nezaregistroval, většinou již skončily.
   V budoucnu můžete využít mzdový příspěvek, ale podmínka je alespon 5 měsíců na ÚP
 9.  Ivana Vyroubalová napsal: Dobrý den. Jsem OSVČ a chtěla bych zaměstnat svého otce 62 let, který je na úřadu práce asi 11 měsíců. Je to vůbec reálné? Děkuji za odpověď.
  •  Jakub napsal:Dobrý den, jako osvč nemůžete získat dotaci na zaměstnance, viz vynatek z Operačního programu: …“Příjemci v této investiční prioritě budou zejména MPSV a jím řízené/zřízené instituce, poradenské a vzdělávací instituce, nestátní neziskové organizace, obce a svazky obcí, atd.“
Příspěvek byl publikován v rubrice Dotace na zaměstnance se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.