Solarni panel na chatu aneb jak ušetřit za spotřebu energie

Jaká velikost fotovoltaického systému by splňovala požadavky tří 60wattových žárovek, 5palcového televizoru, vysavače, vysoušeče vlasů, dobíječe pro mobilní telefon a kompostovací toalety a umožňovala použití dalších malých spotřebičů nebo elektrického nářadí, jako je např. kotoučová pila?

Solární energetické systémy jsou dimenzovány podle zatížení a použití,“. Zátěž je celkový odběr elektřiny ze všech vašich současně použitých spotřebičů. Použití je specifické pro každý případ: Jste šílenec, který denně vysává? Sledujete televizi se zářícími světly nebo dáváte přednost čtení lampou?

Solarni panely

Před nákupem solarnich panelů budete muset podrobně vypočítat své využití elektřiny. Vynásobení příkonu každé položky přesným odhadem denního používání. Musíte také mít na paměti, že spotřebiče s motory, jako jsou elektrické nářadí a chladničky, mají to, co je známé jako přepětí – další tahák, který přichází při prvním spuštění motoru. Typická kotoučová pila při běhu spotřebuje 750 wattů, ale nárůst může být dvakrát vyšší.

„Pokud by všechny položky, které jste uvedli, byly zapnuty současně, mohly by čerpat přes 5600 wattů,“ odhaduje Rob McMonagle, prezident společnosti Prometheus Energy ve společnosti Concord, Ont. „S trochou řízení zátěže – používejte vysavač, vysoušeč vlasů nebo kotoučovou pilu po jedné – lze odběr udržet pod 1 500 wattů.“ (Váš kompostovací záchod jsme zapracovali na 3 watty za hodinu, ale pokud má ohřívač a ventilátor, mohl by spálit až 500 wattů za hodinu.)

Solarni panely na chatu

Než vyrazíte na chatu, nabijte si mobilní telefon a používejte střídmě. Další metodou snížení spotřeby energie by bylo nahradit 60wattové žárovky kompaktními 15wattovými zářivkami, navrhuje McMonagle. „To sníží spotřebu o více než 500 watt-hodin denně a ušetří téměř 20 000 Kč za systémové náklady.“

Na základě vašich specifikací to vypadá, že ze svých solarnich panelů budete potřebovat alespoň pár 60 cm x 120 cm 75 wattových solárních panelů (cca čtyři 64 wattové panely); šest až osm baterií (pro uložení energie z panelů); střídač o výkonu 1 500 W (který převádí stejnosměrnou energii z baterií na střídavé napětí ve vaší chatě); a veškerou potřebnou kabeláž a hardware.

Příspěvek byl publikován v rubrice Solární panely na chatu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *