Dotace na fotovoltaiku z programu Zelená úsporám

Navzdory složité finanční situaci mnoha rodin v době koronaviru, a možná právě kvůli ní, přibyl v roce 2020 počet solárních panelů, využívaných rodinnými domy a dalšími objekty. Dotace na fotovoltaiku pokračují i v roce 2021. Pojďte se s námi podívat na přehled dotací, které můžete v letošním roce využít.

Doba fotovoltaická v číslech

Podle statistik přibyl v roce 2020 oproti předešlému roku 2019 téměř dvakrát počet instalovaných výkonů. Někteří sice hlásali, že doba pandemie, kdy se mnoho lidí potýkalo s finanční nebo pracovní krizí, trh přibrzdí, ale opak je pravdou. Nejen, že fotovoltaika (zde doporučujeme článek vysvětlující fotovoltaiku a fotovoltaickou elektrárnu) ušetří v rodinném rozpočtu značnou částku, ale zároveň i ti, kteří na to dosud neměli čas, měli najednou díky pandemii dostatek prostoru vyřešit dosavadní resty a pořídit si solární panely, na jejichž koupi si nenašli čas mnohdy i několik let.

Další relevantní informace a odkazy:  Použití solárních panelů k napájení chaty

Pokud se podíváme na konkrétní čísla, jen během roku 2020 u nás bylo nainstalováno více než 6000 solárních elektráren, jejichž celkový výkon je 21 MW. V roce 2019 se jednalo o výkon nižší o více než 25 MW. Nejedná se však pouze o rodinné domy. Čísla se vyšplhala především díky instalacím v rámci komerčních objektů, jako jsou střechy továren a dalších podniků.

Článek: Jaký je zpravidla postup pro koupi solárních panelů?

Nová zelená úsporám

O dotace pro rodinné domy je možné žádat v rámci programu Nová zelená úsporám. Jen v roce 2020 bylo schváleno více než 4800 žádostí. Systémy nainstalované v rámci těchto žádostí se mohou pyšnit celkovým výkonem 22,6 MW. Oproti roku 2019 narostlo tohle číslo o 10 MW.

O dotace je možné stále žádat. Příjem žádostí potrvá do konce letošního roku nebo do doby, kdy budou vyčerpány přidělené finanční zdroje. Pro majitele rodinných domů je možné žádat o dotace v hodnotě 35 až 150 tisíc korun. Pokud bychom se bavili o termických solárních systémech, zde se pohybuje výše dotace od 35 do 50 tisíc korun.

Další relevantní informace a odkazy:  Dotace na novostavbu v roce 2022 - Na co lze získat dotaci?

Fotovoltaika pro podnikatele

Dotace na solární panely mohli získat i podnikatelé. Ti mohli žádat v rámci programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost na fotovoltaiku pro vlastní spotřebu a získat dotace ve výši 2 až 50 milionů korun. V roce 2021 by měl následovat Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, který bude probíhat až do roku 2027.

Rada k dotacím

V případě, že se vám nedaří zorientovat se v dotacích a úspěšně podat žádost, můžete se obrátit na Státní fond životního prostředí ČR v rámci konkrétního kraje.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dotace na fotovoltaiku, Kotlíková dotace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.