Dotace na dešťovou vodu 2021

Vlastníte rodinný nebo bytový dům? Teprve plánujete jeho výstavbu? V obou případech můžete zažádat o dotace pro využití odpadní a srážkové vody v rámci domácnosti i zahrady. Žádosti v rámci programu Dešťovka je možné podávat od září roku 2017 do doby, než budou vyčleněné prostředky vyčerpány. Pojďme se na to podívat podrobněji.

3 varianty podpory

Základní výše dotace se pohybuje od 20 do 60 tisíc korun. Přesná částka se odvíjí od konkrétní technologie. K této částce se přičítá tzv. proměnná částka, kterou je příspěvek ve výši 3,5 tisíc korun, vyplacený za každý krychlový metr nádrže. Minimální velikost nádrže je stanovena na 2 m3. Z dotace lze financovat nákup samotného zařízení, zemní práce včetně úpravy rozvodů a instalaci. V případě, že se jedná o čištění odpadních vod, je dotace navýšena o 10 tisíc na úhradu projektové dokumentace.

V programu dešťovka lze zažádat o podporu v rámci tří variant.

Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady

– v této kategorii lze získat dotace až 55 tisíc korun

Další relevantní informace a odkazy:  Dešťovka kalkulace - Jak spočítat své náklady a úspory

– určeno pro stávající domy v rámci České republiky

Akumulace srážkové vody pro splachování WC i zálivku zahrady

– lze může dotace dosáhnout až 65 tisíc korun

– program je určen pro stávající domy a novostavby v rámci České republiky

Využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody

– u této varianty můžete získat až 105 tisíc korun

– určeno pro stávající domy a novostavby v rámci České republiky

Dotace se uděluje ve výši maximálně 50% ze všech způsobilých výdajů. Rozvod srážkové vody nesmí být napojen na veřejný vodovod, aby se zabránilo kontaminaci.

Novinky od roku 2018

Od roku 2018 platí několik novinek. Původně byla dotace na základní systém určena pouze pro domy z tzv. suchých obcí. Od roku 2018 však mohou žádat domácnosti v rámci celé České republiky. Příspěvek mohou dále získat nejen majitelé obytných, ale také rekreačních domů, které jsou určeny k trvalému bydlení. Aby však byla žádost průchozí, je potřeba tuto skutečnost doložit.

Další relevantní informace a odkazy:  Dešťovka 2022 - Dotace na dešťovou vodu v roce 2022

Původní doba realizace u novostaveb byla 12 měsíců. Prodloužena byla na 24 měsíců.

Jak jsme si již řekli, dotace má také proměnnou část. Ta je přiznána i v případě, že jsou během realizace použity neobvyklé výrobky, kterými jsou například stávající jímky sloužící k akumulaci dešťové vody, které nebyly dosud používány.

Nově také stačí podat žádost pouze elektronicky. To znamená, že ji není potřeba dokládat v listinné verzi.

Aby bylo možné dotaci doložit, není již potřeba přikládat doklad týkající se dokončení novostavby, stejně jako potvrzení o právní subjektivitě. Aby však bylo možné dotaci čerpat, musí být novostavba řádně dostavěna. Také je potřeba doložit potvrzení o vlastnictví účtu v bance.

Dešťová voda nad zlato

Pokud potřebujete poradit, můžete se obrátit na krajské pracoviště v rámci programu Dešťovka. Kontakty najdete na stránce dotacedestovka.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dotace na dešťovku se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.