Dešťovka kalkulace – Jak spočítat své náklady a úspory

O dešťovce, co to vlastně je, a dotacích na ni jsem psali v souhrnném článku tady. Spoustu lidí ale zajímají kalkulace, kolik můžou s dotací na dešťovku ušetřit, nebo jak velkou nádrž a za kolik korun by si měli onu nádrž pořídit. A právě na tuto nádrž se získávají dotace… Pro kalkulačky vaší dešťovky prosím využijte některý z odkazů, který vidíte v článku. Jsou to zprostředkovatelé s naprogramovanou kalkulačkou, která vám ukáže přesnější čísla, než u nás. Buď získáte výsledek hned anebo vám jej pošlou na email.

Minule jsme si říkali, že Pro zálivku zahrady činí příspěvek až 55 000 Kč, s cenou systému od 40 000 Kč bez realizace. Pro splachování a zálivku až 65 000Kč. Pro využití vody na zahradě nebo v domě pak dotace sahá až k 105 000Kč.

Dotace dešťovka: 3 způsoby počítání

Prakticky jde o dva způsoby kalkulací. Jednak každého zajímá, kolik s touto dotací můžou ročně ušetřit a jednak je velmi důležitý výběr vhodné nádrže.

Další relevantní informace a odkazy:  Dotace na fotovoltaiku 2022 z programu Nová zelená úsporám: Jak ji získat?

Pokud budete mít nádrž s objemem min. 2 m3 a budete ji mít zajištěnou proti odpařování nebo promrzání, je tohle dostačující.

A měl bych instalovat nádrž na povrch nebo pod zem? Ke shromažďování a uschování vody je ideální podzemní nádrž, která zajišťuje stabilní teplotu vody bez přístupu světla a tím nedochází k jejímu znečištění. Tyto nádrže se ukládají hloubky, kde nehrozí zamrznutí, což umožňuje prakticky celoroční využívání dešťové vody. 

Takže tedy:

1) Kalkulace na úsporu, tj. kolik dešťovkou ušetřím?

Snad první věc, která napadne vlastníka rodinného domu nebo chatka a tou je kalkulace úspor. Ale už teď odhadem můžeme říct, že se nám sběr dešťové vody oplatí, protože voda je drahá – a ačkoli se jednou řešilo to, že kdo používá dešťovku, tak si více připlatí na stočném (je to stará informace a není to úplně pravda) – a oplatí se nám to také, že ušetříme vodu na jiné činnosti, kde dešťovku nepotřebujeme. A pomůžeme tím i přírodě.

Další relevantní informace a odkazy:  Dešťovka 2022 - Dotace na dešťovou vodu v roce 2022

Takže, čím více ve vašem kraji prší, tím více dešťovky můžete použít. Ale s tím potřebujete i větší nádrž.

Zdroj: ČHMU – oblasti s nejvyššími srážkami tmavě modře.

2) Jak spočítat velikost nádrže na dešťovou vodu

K tomuto většinou potřebujete znát počet srážek – můžete použít přiloženou mapku čr, potřebujete znát plochu vaší střechy, počet lidí, kteří by onu dešťovou vodu používali a také jak velkou plochu vaší zahrady máte. (dotace.eu)

3) Kalkulačka na nové zelené úsporám

Máte rodinný dům a chtěli byste využít dotací? Spočítejte si, kolik byste mohli dostat na kalkulačce od Nové zelené úsporám. Dotační kalkulačka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dotace na dešťovku se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Dešťovka kalkulace – Jak spočítat své náklady a úspory

  1. Jaroslava Bendáková napsal:

    Když kliknu na odkaz dotační kalkulačky, nedostanu se k ní, takže je to úplně zbytečná informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.