O zlatě

Zlato (latinsky Aurum, chemická značka prvku Au) je chemicky odolný, velmi dobře tepelně i elektricky vodivý, ale poměrně měkký drahý kov žluté barvy. Již od dávnověku byl používán pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako platidlo. V současné době je navíc důležitým materiálem v elektronice, kde je ceněn jeho nízký přechodový odpor a odolnost proti korozi. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí.


Vznik zlata je spojen v menší míře s explozí supernov a ve větší pak s kolizí neutronových hvězd. Tyto kosmické procesy poskytují dostatečné množství energie k tomu, aby se protony a neutrony mohly sloučit do podoby těžkého atomu zlata.

Zlato je odolné vůči většině kyselin, i když se rozpouští v aqua regia, směs kyseliny dusičné a kyseliny chlorovodíkové, která tvoří rozpustný tetrachlorkarátový anion. Zlato je nerozpustné v kyselině dusičné, která rozpouští stříbro a základní kovy/ šperky, což je lastnost, která byla již dlouho používána ke zušlechťování zlata a potvrzena přítomnost zlata v kovových předmětech, což vedlo k termíu kyselé zkoušky. Zlato se také rozpouští v alkalických roztokech kyanidu, které se používají při těžbě a galvanizaci. Zlato se rozpouští v rtuti a vytváří amalgámové slitiny, ale to není chemická reakce.

Relativně vzácný prvek zlato je vzácný kov, který byl používán pro mince, šperky a jiné umě v celé historii. V minulosti se zlatá norma často uplatňovala jako měnová polita, ale zlaté mince přestaly být v 30. letech minulého století vyvráceny jako oběhová měna a světový zlatý standard byl opuštěn pro fiatový měnový systém po roce 1976.

V roce 2015 existuje více než 186 700 tun zlata. Světová spotřeba noho vyrobeného zlata je asi 50% v klenotnictví, 40% v investich a 10% v pryslu. Zlatá vysoká tvárnost, tvárnost, odolnost proti korozi a většina dalších chemických reakcí a vodivost elektřiny vedly k jejímu dalšímu použití v korozivrných elektrických konektorech ve všech typech počítačových zařízení (jeho hlavní průmyslové využití). Zlato je také používáno v infračervestínění, v produkci barevného skla, při zlaňování a při restauování zubů.

Některé soli zlata jsou stále používány jako protiánětlivé léky. Od roku 2016 je největším světovým výrobcem zlata Čína s 450 tunami ročně.

Privesky-sperky.cz

Náhrdelníky.cz

Sdílením nám pomůžete, děkujeme

Similar Posts
Dotace na elektromobily a na podnikání
Dotace na elektromobily a na podnikání dotace na elektromobily na elektromobil státní dotace na elektromobily Sdílením nám pomůžete,...
vzdělávání seniorů dotace
Stačí jen zapátrat ve svém okolí a možná se budeme divit, jaké možnosti vzdělávání se nabízejí úplně blízko. Například v městě...
Dotace na ohrady
Jste zemědělec, máte pastvu se zvířaty k ní samozřejmě ohrádku? Možná víte, že evropská unie zemědělce podporuje v podobě dotací. ...

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website