Dotace na tepelné čerpadlo – postup

V rámci Snižování energetické náročnosti budov je v programu Zelená úsporám možnost čerpat dotaci na tepelné čerpadlo. V případě, že vyměníte svůj starý kotel za moderní a úsporné tepelné čerpadlo, je možné si zažádat o dotaci.

Dotace na plynový kotel i tepelné čerpadlo

Dotační program Zelená úsporám se zaměřuje na snižování energetické náročnosti budov. Je určena pro majitele rodinných domů, kteří mohou získat dotaci ve výši až 65 000 Kč na pořízení tepelného čerpadla. Dotace lze čerpat také na nákup kotle na tuhá paliva a plynového kotle. Výhodou dotace je zkrácení doby návratnosti investice majitelů domů do zateplení a modernizace vytápění domu.

O výši dotace, na kterou máte nárok, pak rozhoduje celková účinnost provedených úsporných opatření. Dotační program má motivovat majitele domů k realizaci úsporných opatření. Návratnost investic se pak pohybuje mezi 3 – 5 lety jeho provozování.

O dotaci lze žádat za určitých podmínek také zpětně, pokud například na jaře zateplujete a na podzim vyměníte čerpadlo, můžete si o dotaci zpětně požádat. Výše dotace je 50 % z doložitelných výdajů, pro občany Moravskoslezského a Ústeckého kraje činí tato výše 60 %.

Nákup tepelného čerpadla je vhodné konzultovat s energetickým pracovníkem nebo odborníkem. Je potřeba, aby výkon kotle a tepelného čerpadla odpovídal fyzikálně-technickým vlastnostem celé nemovitosti.

Několik základních podmínek k dotaci na tepelné čerpadlo:

• žadatelem mohou být majitelé domů fyzické i právnické osoby
• o příspěvek lze žádat až 24 měsíců zpětně
• od podání žádosti do přiznání dotace uplyne max. 9 týdnů
• v Ústeckém a Moravskoslezském kraji jsou dotace vyšší o 10 %
• není potřeba dodržovat předepsané výrobky, pouze stanovené technické parametry
• na jeden dům je možné uplatnit pouze jednu žádost s kombinací několika oblastí podpory
• žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem domu
• před podáním žádosti je potřeba nechat si zpracovat posudek, složený z projektové dokumentace a energetického hodnocení budovy, jehož součástí je také krycí list technických parametrů

Po splnění podmínek je možné čerpat dotace na čerpadla typu vzduch/voda nebo země/voda i voda/voda. Novostavby mohou získat dotaci při stavbě pasivního domu, který je vybaven rekuperačními jednotkami.

Čerpadlo může instalovat pouze odborník s platnou certifikací.

Sdílením nám pomůžete, děkujeme

Similar Posts
Tepelná čerpadla $$
Mějte na paměti před stavbou nového domu Rozhodněte se pro tepelné čerpadlo co možná nejdřív, abyste neplatili některé věci dvakrát...

1 Comment

  • Milan Bílý napsal:

    Dobrý den.
    Topím pevnými palivy, mám kotel Viadrus přestavěný na automat 4.emisní třídy. Mám rovněž elektrokotel, který používám v době kdy není nutné topit nepřetržitě (na jaře a na podzim). Mohu dostat dotaci na výměnu elektrokotle za tepelné čerpadlo ? Pokud ano, musí být tepelné čerpadlo dimenzováno na maximalní spotřebu tepla ? Jednak bych v mrazech stejně provozoval automat na tuhá paliva a také mám na radiátorech termostatické ventily a zhruba 1/2 domu vytápím sotva na 10-15 stupňů.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website